Foto: Wikimedia Commons

Anglie zakazuje prodej některých jednorázových plastů

Britské ministerstvo životního prostředí, potravin a záležitostí venkova (DEFRA) v sobotu oznámilo, že do konce roku zakáže podnikům prodávat a nabízet různé druhy jednorázových plastů, včetně talířů a příborů. Vláda začne legislativu prosazovat v říjnu 2023. Kromě některých plastů se zákaz bude týkat i jednorázových tácků a některých typů polystyrenových kelímků a nádob na potraviny, naopak se nevztahuje na talíře, tácky a misky, které jsou součástí hotových jídel v supermarketech; na ty se vláda hodlá zaměřit prostřednictvím samostatného plánu, který by měl výrobce motivovat k dodržování vyšších recyklačních standardů.

Podle jednoho z odhadů citovaného Ministerstvem životního prostředí, použijí angličtí spotřebitelé ročně asi 2,7 miliardy kusů příborů na jedno použití a pouze asi 10 % z nich je recyklováno. Ministerstvo uvedlo, že 95 % lidí, s nimiž se před oznámením zákona radilo, bylo pro zákaz. „Naslouchali jsme veřejnosti a těmito novými zákazy jednorázových plastů pokračujeme v naší důležité práci na ochraně životního prostředí pro budoucí generace,” uvedla ministryně životního prostředí Thérèse Coffeyová.

Podle agentury AFP Skotsko a Wales již dříve přijaly podobnou legislativu. Za zmínku také stojí, že Anglie již omezuje prodej dalších jednorázových předmětů, včetně brček a vatových tyčinek. Kromě toho Ministerstvo životního prostředí zvažuje opatření, která by se zaměřila na další „problematické plastové předměty”. Konkrétně by vláda mohla zakázat také vlhčené ubrousky a tabákové filtry nebo nařídit označování obalů, které má spotřebitelům ukázat, jak s těmito předměty správně nakládat.

Zákaz jednorázových talířů a příborů je součástí širší snahy vlád po celém světě omezit výrobu a používání jednorázových plastů. Loni v březnu začala Organizace spojených národů pracovat na vůbec první globální smlouvě, která se týká znečištění plastem. Ačkoli dohoda bude dokončena nejdříve v roce 2024, mohla by patřit k nejvýznamnějším snahám o omezení změny klimatu od Pařížské dohody z roku 2015.

Zdroj: engadget.com