Bílý dům odvolal významného bezpečnostního úředníka

Předseda federální komise, jejímž úkolem je ochránit volební systémy USA před potencionálními kybernetickými útoky, Matthew Masterson byl odvolán. Stalo se tak na popud předsedy Sněmovny reprezentantů republikána Paula Ryana a Bílého domu (úřadu prezidenta USA).

Podle řady odborníků může toto odvolání významně ovlivnit volby do Sněmovny reprezentantů a části Senátu, jež se uskuteční na podzim. Podle odborníků jsou některé z hlasovacích přístrojů stále zranitelné a může jejich prostřednictvím dojít k narušení celého volebního procesu.

Očekává se že na Mastersonovo místo nastoupí bývalý prokurátor Christy McCormick, člen republikánského bezpečnostního výboru. Ten v roce 2017 veřejně kritizoval výroky o tom, že hlasovací zařízení by byly kritickou částí infrastruktury a prohlásil, že důkazy, že by se cizí rozvědky snažili zkoumat americké volební systémy, považuje za neuspokojivé.

O přímém ovlivnění dosavadních voleb kybernetickým útokem zatím neexistuje žádný důkaz. Existují však důkazy, které předkládají přímo americké úřady, jež ukazují, že zahraniční rozvědky projevily v USA silný zájem o volební listiny a počítače volebních úředníků. Ministerstvo pro vnitřní bezpečnost loni v červnu přineslo zprávu, že před volbami roku 2016 se útočníkům podařilo získat data z volebních systémů v jednadvaceti státech. Přímé útoky během voleb zaznamenány nebyly.

Volební systém v USA je vzhledem k jejich velikosti decentralizovaný a volební systémy v jednotlivých státech se můžou lišit. Ne všechny systémy mají stejnou úroveň bezpečnosti, což mohou zneužít potencionální útočníci. Při ovlivnění voleb nemusí dojít nutně k přímé podpoře některého z kandidátů. Velký vliv na morálku a náladu ve společnosti by mělo i „pouhé“ vyvolání chaosu ve volebním systému, což by mohlo v důsledku samotné volby v očích občanů znevěrohodnit.

Zdroj: reuters.com