Bloomberg: Čínská tajná služba dokázala umístit škodlivé čipy do serverů amerických společností, poškozeni mohli být mimo jiné Amazon a Apple

Nejnovější zjištění agentury Bloomberg Businessweek naznačuje, že se Čínské zpravodajské službě povedl opravdu husarský kousek, který by mohl zásadně ohrozit globální počítačovou bezpečnost. Podařilo se jim totiž zřejmě infiltrovat distributora serverů, který dodává své produkty třiceti významným americkým společnostem.

Pokud se tyto informace potvrdí bude se jednat o největší a neodvážnější případ hardwarového hackingu ze strany národního státu. Výrobce serverů byl nucen ze strany čínských tajných služeb implantovat do svých výrobků speciální mikročipy ne větší, než zrnko rýže. Tyto čipy byly (a jsou) údajně schopné poskytnout třetí straně přístup k datům na serveru a chovat se jako hardwarová varianta trojských koní.

Tyto čipy identifikovali podle Bloombergu společnosti Apple a Amazon, které je našli ve svých serverech a ihned své zjištění sdělily americkým úřadům. Zatím neexistují žádné důkazy o tom, že by se hackerům podařilo ukrást data společností nebo jejich uživatelů. Servery byly odpojeny ze systému, přičemž obě společnosti pracovali s nejvyšší mírou utajení.

Apple i Amazon informace Bloombergu vyvrací s tím, že k ohrožení jejich vnitřních systémů nikdy nedošlo a veškeré systémy podrobovali pravidelně zevrubným bezpečnostním kontrolám.

Útok byl údajně proveden přes americkou společnost Super Micro Computer Inc, běžně známou jako Supermicro. Firma je jedním z největších světových dodavatelů serverových základních desek a uzavírá smlouvy o výrobě s továrnami v Číně a jinde. Komponenty této společnosti byly využívány i ve zbraňových systémech a velkých datových centrech.

„Přemýšlejte o společnosti Supermicro jako společnosti Microsoft hardwarového světa,“ řekl agentuře Bloomberg bývalý americký zpravodaj. „Útok na hardware Supermicro je jako útok na Windows. Je to jako útok na celý svět.“

O možném nebezpečí čínského hardwaru se diskutovalo už dříve. V roce 2016 zhruba ve stejném období ukončil se společností Supermicro spolupráci Apple a Amazon ve stejné době prodal většinu svého hardwaru od této společnosti konkurenci. Své servery od Supermicra vyřadil vzápětí i Facebook.

Zprávu Bloomergu nepotvrdili americké tajené služby, protože se však jedná o mimořádně citlivou otázkou týkající se stability trhů i národní bezpečnosti, je možné, že budou o celé situaci raději mlčet. Je také nepravděpodobné, že by agentura Bloombeg riskovala své dobré jméno nepodloženou inforamcí. Pokud by se informace potvrdila, byl by to celosvětový skandál.

Zdroj: bloomberg.com