Jakou vybrat televizi a projektor nejen pro ZOH 2018?

V dnešním článku se podíváme na výběr televizí a projektorů vhodných pro sledování např. sportovních přenosů z právě začínající zimní olympiády. V případě televizí půjde čistě o tipy, protože parametry, technologiemi a službami navíc jsme se zabývali již v článku ze září minulého roku. V něm jsme tipy také uváděli, tentokrát se ale zaměříme na větší úhlopříčky, abyste si mohli vychutnat s patřičnou atmosférou nejen sportovní výkony.

Pokud si nechcete kupovat novou televizi, můžete v další části článku najít tipy na projektory a sledovat sportovní a jiné přenosy na velké ploše. Ceny kvalitních projektorů jsou dnes srovnatelné s jejich televizními protějšky, nicméně existují i špičkové s cenou nad 200 tisíc Kč. My se každopádně podíváme na takové, které využijí doma běžní „smrtelníci“.

Kategorie 10–14 tisíc Kč

Nejprve však začneme televizemi. Naše tipy spadají do cenových kategorií od 10–14 tisíc Kč, od 15–20 tisíc Kč a do 30 tisíc Kč. Prvním tipem je televize Hyundai ULS 55TS292 s technologií LED. Nabízí velkou úhlopříčku 140 cm a rozlišení až 4K (přesněji řečeno Ultra High Definition – UHD – možnost škálovat rozlišení až do 4K rozlišení). Kromě jiného podporuje hybridní vysílání HbbTV (kombinace televizního vysílání s broadband internetem) a technologii Smart (má tedy operační systém a lze na ni spouštět různé aplikace jako YouTube, Facebook, Twitter, filmové streamovací služby jako Netflix, internetové stránky, Skype apod.). Špičkovou kvalitu zvuku zajišťuje technologie Dolby Digital Plus. Televize se prodává za cenu od 12 tisíc Kč.

Dalším tipem v rámci naší nejnižší cenové kategorie je model Sencor SLE 55U01TCS se stejnou úhlopříčkou, technologií i maximálním rozlišením jako televize od Hyundaie. Televize sice na rozdíl od výše uvedeného modelu není „chytrá“, ale vynahrazuje si to solidní konektivitou – ve výbavě má tři HDMI vstupy i VGA výstup – a funkcemi jako PC Audio, nahrávání pořadů na USB disk (ve formátu PVR-TS) a přehrávání řady multimediálních formátů (HEVC, MKV, AVI, MP4, TS, MOV, JPEG, BMP, PNG apod.). V českých obchodech se televize prodává zhruba za 11 tisíc Kč.

Posledním tipem z této kategorie je televize GoGEN TVU 55S298S. S oběma předchozími modely sdílí technologii, úhlopříčku i rozlišení, ale na rozdíl od druhého podporuje HbbTV a technologii Smart. Nabízí vynikající podání barev a ostrost díky technologii 800 Hz Clear Motion Picture i špičkovou kvalitu zvuku. K ovládání chytrých funkcí slouží přehledná aplikace GoGen Smart Center a společnost GoGen navíc (nejen) na své televize dává záruku 40 měsíců. Televizi pořídíte za cenu cca 12 tisíc Kč.

Kategorie 15–20 tisíc Kč

První tip druhé cenové kategorie představuje model LG 55UJ635V. Jako u výše uvedených televizí se jedná o zařízení s LED technologií a stejným rozlišením a úhlopříčkou. Kromě hybridního vysílání televize podporuje i technologii HDR, disponuje třemi HDMI výstupy, dvěma USB vstupy a LAN konektorem. Umožňuje také nahrávání TV pořadů na USB disk a má přehledné a vyladěné ovládací rozhraní. Televize je u nás k dostání za cenu pod 15 tisíc Kč.

V této kategorii má svého zástupce i společnost Panasonic. Televize Panasonic TX-55EX613E se kromě nativního 4K rozlišení a podporou několika formátů technologie HDR chlubí excelentním materiálovým i designovým zpracováním. Dále nabídne proprietární technologií 4K Pure Direct, přinášející plynulý pohyb obrazu a přesné barvy, a rovněž vlastní technologii Advanced Colour Processing pro realistické ztvárnění černé barvy v jakkoli světlé (resp. tmavé) scéně. Kromě toho televize do vínku dostala Switch Design, ergonomický flexibilní design, který umožňuje měnit její nastavitelný podstavec ve čtyřech různých stylech. Snad jedinou vadou na kráse je poněkud tmavší černá barva v HDR režimu i při vyšším nastavení jasu. Chytrá televize s jinak vynikajícím obrazem a věrností barev se prodává za cenu od 16 tisíc Kč.

Posledním tipem prostřední cenové kategorie je televize Sony Bravia KD-55XE7096. Opět se zde setkáváme s úhlopříčkou 140 cm, tentokrát „jen“ rozlišením 4K UHD a LED technologií. Chytrá televize s podporou HDR (opět však nevýrazného) nabídne oproti konkurenci nižší spotřebu (příkon jen 85 W), bezproblémový upscaling nižších rozlišení, skvělé pozorovací úhly a ostré, detailní barvy díky technologii X-Reality PRO. Vedle toho disponuje vlastním operačním systémem, který je svižný, nicméně na rozdíl od Androidu nepodporuje tolik aplikací. Televize vás vyjde přibližně na 19 tisíc Kč.

Kategorie do 30 tisíc Kč

Dostáváme se k poslední kategorii a s navýšením částky se nám zvýšila i úhlopříčka. Prvním tipem je chytrá LED TV Panasonic TX-65EX603 s úhlopříčkou 164 cm, rozlišením 4K a obrazovými technologiemi 4K Pure Direct a Advanced Colour Processing jako v případě levnějšího a menšího modelu. V podstatě nabízí téměř stejné parametry jako zmíněný Panasonic TX-55EX613E, jen s větším obrazem. Očekávejte tedy výborný obraz s věrnými a realistickými barvami a prvotřídní provedení. Televize se prodává za cenu kolem 25 tisíc Kč.

Kategorii televizí uzavíráme modelem Samsung UE65MU6172. Disponuje rozlišením 4K a úhlopříčkou 163 cm a samozřejmostí je podpora HDR a Wi-Fi. Tenká televize s ostrými hranami se vyznačuje velmi dobrým kontrastním poměrem a skutečně věrným podáním černé barvy. Ke kvalitě obrazu přispívá i technologie UHD Dimming, která rozděluje obrazovku na menší části, v rámci nichž optimalizuje barevné podání (včetně bílé a černé barvy), a navíc ovládá i ostrost či kontrast barev. Vadou na kráse je jen nevysoký jas obrazovky, takže televizi není vhodné provozovat v příliš světlých místnostech, kdy obrazovka odráží velké množství světla.

Kromě toho model nabídne funkce chytré televize prostřednictvím snadno ovladatelného uživatelského rozhraní Smart Hub a díky aplikace Smart View je možné propojit s televizí smartphone a proměnit jej v dálkové ovládání. Propojení umožní i prohlížení multimediálního obsahu telefonu na velké televizní obrazovce. K dispozici má i tři HDMI výstupy a dva USB vstupy. Jen pozor na hmotnost, televize váží téměř 26 kg. Vyšší je také spotřeba, její příkon činí 154 W. Televize s excelentním zvukem a obrazem, funkcemi i výbavou je k dostání za cenu přibližně 27 tisíc Kč.

Projektory a jejich parametry

Jak jsme slíbili, podíváme se také na projektory. Projektory se v poslední době přesunují z kanceláří nebo škol do domácností a s patřičnou zvukovou výbavou je dnes filmoví nadšenci používají jako domácí kina. Díky tomu, že projektory mohou přenášet obraz na opravdu velká plátna, je divácký zážitek podstatně intenzivnější než v případě sebevětší televize.

Projektory v současnosti využívají tři technologie obrazu – DLP, LCD a moderní, zatím málo rozšířenou LED technologii. DLP (Digital Light Processing) technologie se vyznačuje velmi dobrým kontrastem a barevnou věrností, ale projektory s touto technologií bývají oproti ostatním podstatně dražší. Projektory s LCD technologií se naopak prodávají za dostupnější ceny, mají více funkcí, ale kvalita obrazu je ve srovnání s první kategorií nižší, zejména pokud jde o podání černé barvy. LED technologie nabídne nižší spotřebu baterie a delší provoz a vyskytuje se např. v menších a přenosných projektorech. Projektory postavené na této technologii jsou také odolnější vůči otřesům a vydrží fungovat déle. Jistou nevýhodu představuje nižší svítivost.

A právě svítivost je dalším důležitým parametrem projektorů. Zde záleží na tom, jak velkou obrazovou plochu bude projektor promítat, a jak velký bude pokoj či prostor, kde bude projekce probíhat. Velmi též záleží na úrovni okolního světla. Svítivost u projektorů vyjadřují ANSI lumeny (lm). Při promítání večer, resp. v přítmí, běžně stačí svítivost zhruba 2000 lm, za jasného dne je potřeba kolem 3000 lm. Obecně platí jednoduché pravidlo – čím vyšší svítivost, tím lépe viditelný obraz, ale tím také větší spotřeba baterie a namáhání očí. Pozor na velmi levné modely se svítivostí kolem 1500 lm, ty se hodí jen na noční sledování bez okolních světel a ani tak to nebude oslnivá podívaná.

Podstatná je rovněž projekční vzdálenost. Dnes se nabízejí modely promítající obraz na vzdálenost i několik desítek metrů, ale i projektory, které obraz promítají na vzdálenost dva metry. Zde zcela záleží na preferenci uživatele a prostorech, ve kterých bude projekci sledovat. Ideální vzdálenost je někde mezi 2–5 m.

Na výslednou kvalitu obrazu má pochopitelně rozhodující vliv rozlišení. V tomto směru je možné se setkat s projektory s rozlišením XGA (1024×768), které jako „povinné minimum“ využívají např. menší firmy, dále se SXGA (1280×1024), které se hodí na bezproblémovou projekci počítačového obrazu ve větších společnostech, s UXGA (1600×1200), které se vyskytuje především u profesionálních projektorů, a také s rozlišením HD Ready (1280×720) a Full HD (1920×1080). Pro domácí využití je vyhovující rozlišení 720p, které by mělo uspokojit i méně náročné filmové fandy, zatímco projektory s Full HD rozlišením jsou sice ideální volbou, ale zaplatíte za ně nepoměrně více. Pro skutečné nadšence je tu i 4K, ale za takové projektory dáte 50 i více tisíc Kč, tedy několikrát více než za televizi se stejným rozlišením.

Naše tři tipy

Jako solidní vstupní brána do světa velkého obrazu poslouží model BenQ MX528 s technologií DLP, XGA rozlišením, svítivostí 3300 lm a kontrastem 13000:1. Lampa má v různých režimech projekce životnost od 4500–10000 hodin a podporuje i zobrazení 3D filmů (se speciálními brýlemi). Projektor se prodává za cenu lehce přes 8 tisíc Kč.

Druhým tipem je projektor Epson EH-TW5300 s LCD technologií, který využijete nejen na sledování filmů, sportovních a jiných přenosů, ale třeba i na hraní her a nechybí ani možnost sledovat obraz ve 3D. Nabízí Full HD rozlišení a sice nižší svítivost 2200 lm, ale poměrně vysoký kontrast 35000:1. Životnost lampy podle režimu promítání (normální či úsporný) je 4000 a 7500 hodin. Ideální vstupenka do světa domácího kina (samozřejmě s patřičnou audio sestavou). Prodává se za necelých 17 tisíc Kč.

Zástupce s nejvyšší cenou představuje model Acer K650i s technologií DLP a Full HD rozlišením a také podporou 3D zobrazení. Disponuje vysokou svítivostí 3200 lm a velmi vysokým kontrastním poměrem 100000:1, takže jej využijete i při promítání za jasného dne. Dokáže vytvořit obraz velký až 7,62 m a jeho životnost v závislosti na použitém režimu projekce činí 20 000, resp. 30 000 hodin. Stojí kolem 24 tisíc Kč.

Máte už vybráno? Upřednostňujete sledování filmů na monitoru, televizi či prostřednictvím projektoru? My jednoznačně doporučujeme používat projektor, protože s odpovídající audio výbavou se zážitek ze sledování ať již sportovního utkání nebo filmu příliš neliší od filmových zážitků z kina.