Britský parlament získal interní dokumenty Facebooku, ukazují do jaké míry si byla společnost vědomá možných úniku dat

Společnost Facebook nemá ve Spojeném království právě nejjednodušší situaci. Čelí zde státní žalobě, jejíž předmětem je únik dat v rámci skandálu se společností Cambridge Analytica. Zároveň Mark Zuckerberg, CEO Facebooku odmítá spolupracovat s Britským parlamentem a nepřijal opakované pozvánky na veřejné slyšení.

Britský parlament, respektive Damian Collins, předseda výboru pro kulturu, média a sport, proto využil málo využívaný právní mechanismus. Pomocí něj donutil zakladatele americké softwarové společnosti Six4Three, který byl na služební cestě v Londýně, aby pro účely vyšetřování poskytl interní dokumenty společnosti Facebook, jež má k dispozici. Jeho společnost je totiž od jara v soudním sporu s Facebookem v rámci Kalifornského práva.

„Víme, že jsem na neznámé půdě,“ zhodnotil situaci Collins. „Jedná se o bezprecedentní krok, ale je to bezprecedentní situace. Nezískali jsem odpovědi o společnosti Facebook a domníváme se, že z dokumentů bychom se měli dozvědět informace, které jsou ve veřejném zájmu,“ dodal.

Společnost Six4Three, která žaluje Facebook tvrdí, že má důkazy o tom, že si zaměstnanci Facebooku byli vědomi mezery v ochraně osobních údajů, kterou společnosti jako Cambridge Analytica zneužívaly, a úmyslně ji udržovali. Právě toto tvrzení přilákalo pozornost Britské parlamentní komise.

Postupem Britského parlamentu (jak už naznačil sám Collins) vznikla nepřehledná právní situace. Získané dokumenty totiž podléhají ochrannému příkazu vrchního soudu San Mateo, který omezuje jejich zveřejnění. Zástupci společnosti Six4Three by tak mohla za jejich vydání hrozit obžaloba za pohrdání soudem. Zároveň však na britském území neměl jinou možnost, než tyto dokumenty vydat.

Zdroj: theguardian.com