Zdroj: flickr.com

CERN představil plán na nový urychlovač, jeho okruh by měl mít průměr víc než 100 kilometrů

Patrně nejznámější vědecké pracoviště světa Švýcarský CERN schválilo plány na masivní rozšíření. Jeho součástí bude i nový urychlovač částic umístěný v tunelu o průměru 100 kilometrů. Cílem tohoto rozšíření je vyšší energie částic obíhajících ve vakuu na 100 Tera elektronvoltů (TeV), přičemž současné maximum zařízení v Cernu je 16 TeV.

Nárůst energie by měl zvýšit možnost pozorování tzv. Higgsova bosonu, částice která byla v CERNu objevena v roce 2012 a je možná tajemstvím hmotnosti ostatních elementárních částic. Oficiální zpráva CERNu hovoří o tom, že nový urychlovač by byl schopný produkovat velké množství bosonů v ideálním prostředí pro zkoumání. Jeho spuštění by umožnilo měření a další pokusy s extrémní přesností. To by mohlo vést k dramatickému pokroku v mapování interakcí Higgsova bosonu s jinými částicemi.

Díky novému urychlovači by mohla být uplatňována nová metoda získávání Higgsových bosonů. V první fázi by došlo na oddělení protonů z jádra atomu. Těm by pak byla udělena vysoká energie a během jejich vzájemných srážek by docházelo k uvolňování nových částic.

Cílem CERNu je zahájit stavbu nového zařízení do roku 2038. Stále však není jasné, jestli se to vzhledem k enormní finančním nákladům podaří. Nový projekt je tak drahý, že CERN bude muset hledat finanční prostředky mimo své členské země EU. Místo toho bude možná nutné vytvořit globální organizaci, která bude zahrnovat USA, Čínu a Japonsko. Náklady jsou přibližně vyčísleny na 23 miliard dolarů.

Zdroj: engadget.com