Česká společnost vydala vlastní kryptoměnu

Česká firma Cryptelo, zabývající se vývojem technologií na šifrované přenosy dat, oznámila vydání vlastní kryptoměny CRL. Podle svých slov zaznamenala okamžitý úspěch – v rámci třídenního předprodeje prodala 25 mil. tokenů v hodnotě milionu dolarů, tedy kolem 20 mil. korun.

Jak informuje zpravodajský web e15.cz, předprodej začal 19. ledna a skončí, až si zájemci zakoupí celkem 100 mil tokenů. Po ukončení předprodeje si měnu bude moci kupovat i široká veřejnost. Hodnota tokenu v čase podle firmy záleží na tom, jak platforma Cryptelo funguje. Tak jako u jiných kryptoměn kupující vydělávají v momentě, kdy cena tokenů Cryptelo stoupá. Na rozdíl od bitcoinu a jiných známých digitálních měn není Cryptelo postaveno na technologii blockchain, která funguje jako decentralizovaná účetní kniha se záznamem veškerých transakcí. Místo toho využívá k vydávání mincí platformu ethereum, již používá i řada dalších začínajících projektů.

„Po ukončení prodeje vlastníkům tokenů umožňujeme s naší kryptoměnou volně nakládat a prodávat je. Naše tokeny jsou volně obchodovatelné za jinou digitální měnu, třeba bitcoiny,“ uvádí v oficiálním prohlášení ředitel společnosti Martin Baroš. Jak dodává, „jeho“ kryptoměna se od bitcoinu liší ve způsobu využití.

„Krypto svět má dnes mnohem širší využití než jen investice do digitální měny. Bitcoin je nejznámější kryptoměnou. Často je spojován pouze s investicí, ačkoliv se mu podařilo proniknout do reálného světa a lze za něj nakupovat běžné služby, což ostatní digitální měny zatím neumožňují. Naše kryptoměna CRL je určena pro úhradu služeb Cryptelo platformy, tím se stane motorem pro aktivity v bezpečných šifrovacích prostředích,“ vysvětluje Baroš.

V poslední době se s novými kryptoměnami doslova „roztrhl pytel“. Jedná se však většinou o deriváty stávajících zavedených digitálních měn, a jak již bylo uvedeno, fungují často na platformě ethereum. Originální kryptoměnou je ale např. Bananacoin, která se opírá o reálný a navíc oblíbený produkt – banány, resp. hodnota měny odráží cenu jednoho kila banánů (přesněji řečeno cenu na jedné banánové plantáži v Laosu).

Kvůli boomu nových kryptoměn a také vysoké volatilitě stávajících (zejména bitcoinu) jsou však investice do nich momentálně podstatně rizikovější než v minulosti. I proto některé státy zvažují jejich větší regulaci.

 

Zdroj: e15.cz, investujeme.cz, vice.com