Foto: se svolením Wyss Institute

Další vědecký milník pokořen – roboti se naučili sami rozmnožovat

Vědcům z Univerzity ve Vermontu, Tuftsovy univerzity a Harvardu se podařilo pokořit další milník ve vědě – roboty naučili reprodukci. Tento vědecký tým přitom před dvěma lety vyvinul první živoucí roboty na světě. A právě ti se nyní umí také rozmnožovat.

Tito roboti (označovaní jako xenoboti) byli vytvořeni z kmenových buněk embryí africké žáby drápatky vodní (Xenopus laevis). Evoluci přitom v jejich případě obstarala umělá inteligence, která testovala pohybové a kooperativní schopnosti náhodně vytvořených 3D shluků buněk, nejúspěšnější shluky poté vytvořili mikrochirurgové.

Tito xenoboti měří asi milimetr a jsou vytvořeni ze tří tisíc buněk. Díky umělé inteligenci jsou navíc schopni vykonávat jednoduché úkoly – např. vyhledávat a přemisťovat nejrůznější mikročástice (v budoucnu by proto mohli odstraňovat škodlivé látky z lidského těla, dodávat potřebné léky nebo třeba čistit oceány).

A zatímco první generace xenobotů byla vytvořena ze srdečního svalu žabího embrya a buněk její kůže, druhou generaci vědci naprogramovali tak, aby jim na povrchu vyrostly také řasinky, díky nimž se dokáží pohybovat. Třetí generace pak byla naprogramována k rozmnožování.

K reprodukci dochází tak, že xenoboti do svého „ústního otvoru“ shromáždí stovky buněk, z nichž za několik dní vytvoří nového xenobota. Tento způsob reprodukce se označuje vědeckým termínem kinetická replikace.

Nicméně i přes dosažené úspěchy vědci upozorňují, že je výzkum stále na začátku a praktické využití těchto robotů bude otázkou ještě řady let.

Zdroj: cnn.com