Zdroj: Wikimedia Commons

Evropská kosmická agentura pozastavila plánovanou misi na Mars

Mise ExoMars byla pozastavena. Její budoucnost je v tuto chvíli nejistá, protože Evropská kosmická agentura (ESA) hledá způsob, jak v misi pokračovat bez účasti Ruské kosmické agentury (Roskosmos). ESA již dříve oznámila, že po ruské invazi na Ukrajinu podpoří sankce uvalené na Ruskou federaci, a že z toho důvodu se vyslání průzkumného roveru na povrch rudé planety zdá být v roce 2022 nepravděpodobné.

Rada Evropské kosmické agentury rozhodla, že s Roskosmosem není možné dál spolupracovat, a nařídila generálnímu řediteli agentury, aby podnikl kroky k pozastavení operace. Kromě toho rada generálního ředitele pověřila, aby urychleně vypracoval plán, jak může agentura s programem ExoMars pokračovat bez pomoci Roskosmosu.+++

Mise ExoMars má dvě části. První etapa začala již v roce 2016, kdy obě agentury vyslaly na oběžnou dráhu Marsu družici Trace Gas Orbiter (TGO). Mise nabrala drobné zpoždění kvůli pandemii COVID-19, nicméně v letošním roce měly agentury na povrch planety vyslat průzkumný rover pojmenovaný po Rosalindě Franklinové. Vývojem roveru, který měl využívat ruskou nosnou raketu a přistávací modul, byla pověřena ESA.

Toto je pouze jeden z mnoha vesmírných programů, který byl válkou na Ukrajině negativně ovlivněn. Roskosmos se již dříve v odvetě za sankce EU stáhl z francouzského Guyanského kosmického centra a také odmítl vypustit internetové satelity OneWeb, které měly na oběžnou dráhu zamířit na raketách Sojuz. Dmitrij Rogozin, generální ředitel Roskosmosu, rovněž prohlásil, že sankce proti Rusku by mohly narušit provoz ruské kosmické lodi, která řídí Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), a mohly by způsobit její pád z oběžné dráhy.

Zdroj: engadget.com