Evropské úřady na ochranu spotřebitelů si stěžují na Google kvůli údajnému sledování polohy uživatelů bez ohledu na nastavení

Evropské úřady na ochranu spotřebitelů z Česka, Polska, Nizozemska, Norska, Slovinska, Řecka a Švédska podaly stížnost na Google kvůli údajnému sledování polohy milionů uživatelů bez ohledu na nastavení. Google má kvůli tomu problémy i v USA, kde na něj byla podána žaloba.

Není to poprvé, kdy je Google z těchto praktik obviňován. Před časem jej nezisková organizace European Center for Digital Rights NOYB nařkla z toho, že uživatelům v oblasti přijímání jeho zásad nedává na výběr a uplatňuje zde vynucený souhlas (jinými slovy přístup „ber, nebo nech být“).

V srpnu vyšlo najevo, že i když uživatel položku Historie polohy vypne, nebrání to Googlu ve sbírání dat o poloze s časovým údajem. K úplnému vypnutí sledování polohy je nutné vypnout položku s názvem Aktivita na webu a v aplikacích, která je „defaultně“ zapnutá.

Podle zastřešující evropské organizace na ochranu spotřebitelů BEUC (Bureau Européen des Unions de Consommateurs, jinak také The European Consumer Organisation) používá Google různé pochybné metody s cílem přesvědčit uživatele, aby obě zmíněné položky nechali aktivované. Organizace konstatuje, že tyto praktiky nejsou v souladu s nařízením EU GDPR a že „za těchto okolností nemůže uživatel vyjádřit svůj souhlas svobodně“.

Mluvčí Googlu uvedl, že Historie polohy je „defaultně“ vypnutá a je možné ji kdykoli upravovat, mazat nebo pozastavit. „Pokud je zapnutá, pomáhá zlepšovat služby jako prediktivní doprava při dojíždění,“ dodal.

 

Zdroj: phonearena.com