Facebook najímal pracovníky pro poslech hlasových zpráv posílaných aplikací Messenger

Renomovaná společnost Bloomberg zveřejnila zprávu o tom, že společnost Facebook najímala pracovníky třetích stran za účelem poslechu a přepisu zvukových zpráv, které si mezi sebou uživatelé posílají. Facebook to nepopírá a dodává, že tato praxe skončila. Jednalo se dle něj o krátkodobý projekt, který měl zajistit kontrolu textů, které automaticky přepisovala umělá inteligence. Vše přitom probíhalo anonymně, aby nebylo možné spojit konkrétní zprávu s uživatelem.

Jednalo se dle něj o kontrolu kvality služby přepisu hlasových zpráv do textové formy, kterou FB, respektive aplikace Messenger, nabízí od roku 2015. Ta je navíc ve výchozím nastavení vypnutá a zkoumané hlasové zprávy patřili pouze uživatelům, kteří měli tuto funkci sami dobrovolně aktivovanou. Problém je však v tom, že pokud by v konverzaci byla jedna jediná osoba (v přídadě hromadné konverzace), která by s přepisem souhlasila (měla jej aktivovaný), zkoumány mohly být veškeré hlasové zprávy v rámci dané konverzace.

Facebook přitom nikde na stránkách podpory ani ve smluvních podmínkách o fyzické kontrole zvukových zpráv neinformuje ani k ní nemá přímý souhlas uživatelů. „Služba Voice to Text používá strojové učení, čím více ji budete používat, tím víc pomůžete jejímu rozvoji,“ píše stránka podpory.

Facebook není jediná velká technologická společnost, jež čelí podobnému skandálu. V nedávné době bylo zjištěno, že společnosti Google, Apple, Microsoft i Amazon používali lidské pracovníky k poslechu zvukových záznamů získaných z prostředí hlasového asistenta, aniž by o tom své uživatele informovaly a získaly jejich souhlas.

Přes tato alarmující zjištění se rozhodně nejdná o potvrzení konspiračních teorií, že velké technologické společnosti své uživatele cíleně odposlouchávají. Jednají vždy s cílem kontroly funkcí svých aplikací, nikoliv proto, aby shromažďovaly informace o svých uživatelích.

Zdroj: bloomberg.com