Google a CyArk vytváří VR modely ohrožených historických památek

Historické památky jsou jedním z pokladů, který lidstvo má. Bohužel řada z nich je ohrožena válečnými konflikty, ideologií, které se nehodí, nebo prostě jen špatným zacházením. Ačkoliv existuje řada projektů jako je světové kulturní dědictví UNESCO, řadu historických pokladů se efektivně chránit bohužel nedaří.

Společnost Google ve spolupráci s neziskovou organizací CyArk, která se specializuje na ochranu historických památek, vytvořili projekt Open Heritage. V rámci něj budou pomocí speciálních laserových technologií skenovat významné historické památky a následně je převádět do virtuální reality, kde si je bude moci každý prohlédnout pomocí počítače, mobilního telefonu nebo brýlí pro virtuální realitu.

„Díky moderním technologiím můžeme tyto památky zachytit ve větší detailnosti než kdykoli před tím a to včetně barev a textur povrchu,“ říká k projektu Chance Coughenour, digitální archeolog a programový manažer Divize umění a kultury společnosti Google. „Díky tomu můžeme snímat i některé poškozené části památek a pečlivě je digitálně restaurovat do původní podoby.“

Společnost CyArk byla založena v Oaklandu v roce 2003 a jejím cílem je využívat špičkovou technologii k ochraně památek. Její založení bylo podníceno kulturní tragédií, při níž hnutí Taliban zničilo 1 500 let staré budhistické sochy v Bamiyanu v Afghánistánu.

Jedním z „digitálně zachráněných“ objektů je chrám Ananda Ok Kyaung v Myamaru, který utrpěl škody při zemětřesení v roce 2016. Celkově zatím sbírka, která se stále rozšiřuje, obsahuje 24 památek z 18 zemí světa včetně Sírie.

V budoucnu navíc Google a CyArk plánují uvolnit zdrojová data modelů, aby je mohl každý využít. Modely jsou k dispozici online zde, případně prostřednictvím aplikací Google Arts & Culture pro iOS i Android. Tyto aplikace také podporují virtuální prohlídku památek prostřednictvím aplikace Google Daydream.

Zdroj: theverge.com