Foto: Unsplash

Intel a MediaTek uzavřely nové partnerství zaměřené na výrobu čipů

Společnosti Intel a MediaTek uzavřely strategické partnerství, jehož cílem je výroba čipů pro řadu chytrých zařízení z okrajových oblastí. Ze vzájemné spolupráce by měl vzniknout „vyváženější a odolnější dodavatelský řetězec“ s přidanou kapacitou v USA a Evropě.

MediaTek patří mezi velké výrobce čipů, kteří však postrádají vlastní tovární kapacity. Dodává procesory pro chytré telefony společností OnePlus, Samsung a další, přičemž většinu jeho kapacity v současnosti zajišťuje tovární gigant TSMC. Zdá se ale, že Intel má v plánu vrhnout se do výroby i méně populárních zařízení (např. zařízení používaná pro průmyslové účely, lékařské přístroje, aplikace IoT a další). Intel v současné době vyrábí čipy pro MediaTek, které používá ve svém podnikání v oblasti datových karet 5G.

Nově vzniklé partnerství naplňuje slib generálního ředitele společnosti Intel Pata Gelsingera, který prohlásil, že bude hledat nové zákazníky pro svoji slévárenskou činnost (IFS). Tomuto odvětví se Intel věnuje od roku 2021, kdy využil prudce rostoucí poptávky po výrobě polovodičů. Společnost MediaTek by jako jeden z předních výrobců čipů bez továrny byla klíčovým zákazníkem.

V loňském roce společnost Intel oznámila, že bude vyrábět čipy pro Qualcomm. Společnost také podrobně popsala svou výrobní strategii, v rámci níž si stanovila za cíl do roku 2025 dohnat největší konkurenty, jimiž jsou TSMC a Samsung. Toto rozhodnutí stvrdila investicí ve výši 20 miliard dolarů do dvou arizonských výrobních závodů.

Americký Senát má hlasovat o zákonu CHIPS, jehož cílem je podpora domácí výroby polovodičů daňovými úlevami a dotacemi ve výši až 52 miliard dolarů. Vyvstávají však obavy, že by mohl nepřiměřeně zvýhodnit Intel na úkor menších výrobců, jako jsou AMD, Qualcomm a Nvidia. Tyto společnosti totiž navrhují vlastní čipy, ale nevyrábějí je, takže by z dotací neměly žádný přímý prospěch.

Zdroj: engadget.com