Íránští hackeři zaútočili na desítky univerzit po celém světě, chtěli ukrást dosud nezveřejněný výzkum

Hackeři údajně napojení na íránskou vládu provedli ve 14 zemích světa útoky na 76 univerzit. Cílem bylo odcizit zatím nepublikovaný výzkum a s ním související autorská práva.  Postiženy byly univerzity např. v USA, Velké Británii, Kanadě, Japonsku, Turecku, Číně nebo Švýcarsku.

Na útoky přišla kyberbezpečnostní firma Secureworks, která se domnívá, že za nimi stojí hackerská skupina Cobalt Dickens, operující z Íránu. Vzhledem k tomu, že společnost případ stále vyšetřuje, nezveřejnila zatím úplný seznam dotčených univerzit. Podle jejího vyjádření poskytnutého webu independent.co.uk mezi nimi nicméně jsou univerzity zařazené do žebříčku Times Higher Education Top 50.

Kampaň hackerů se podle zjištění firmy soustředila na vytváření falešných webů připomínajících logovací stránky univerzit. Každý, kdo se z nich do systému přihlásil, skupině předal své přihlašovací jméno a heslo. Po vyplnění přihlašovacích údajů byli uživatelé přesměrováni na pravou přihlašovací obrazovku, takže si vůbec nemuseli uvědomit, že se právě stali terčem hackerského útoku. Většina falešných domén pro tyto stránky byla zaregistrována mezi květnem a srpnem tohoto roku, přičemž registrace poslední proběhla 19. srpna.

Íránští hackeři s vazbami na íránskou vládu provedli letos v březnu podle amerického ministerstva spravedlnosti podobný útok i v USA. Terčem „hacku“ se stalo kromě 140 univerzit i třicet společností a pět vládních úřadů a celkem bylo ukradeno 31 TB dokumentů a dat, nejčastěji výzkumného charakteru. Ministerstvo z něj obvinilo devět Íránců, kteří jsou stíháni jako uprchlí.

V tuto chvíli není jasné, jestli spolu oba případy nějak souvisejí a jestli se někdo ze zmíněných obviněných podílel i na nejnovějším útoku.

 

Zdroj: independent.co.uk