Japonsko vyvinulo unikátní systém na předvídání tornád a přívalových dešťů

Předpověď počasí, respektive meteorologie obecně se díky novým technologiím neustále zpřesňuje. Nové modely a programy dokáží vypočítávat z proudění větrů, změny tlaků a dalších hodnot počasí s přesností na jednu hodinu. Přesto však existují jevy, často i nebezpečné, které tímto způsobem předpovídat nelze, respektive lze pouze odhadnout, že by se mohly vyskytnout.

V japonském Tokiu přišli vědci s novým konceptem, který doplňuje „klasickou“ meteorologii o další postupy, které pomáhají předvídat vznik jevů jako jsou tornáda nebo přívalové deště a v reálném čase o jejich výskytu informují tamní obyvatele.

Systém v sobě kombinuje několik technologií. Základem je nový typ antény, která dokáže díky svému tvaru zastat práci hned dvou zařízení najednou. MP Radar, který umožňuje sledovat velikost kapek a fázový radar, který poskytuje 3D skeny struktury oblačnosti.

Kromě oblačnosti navíc systém sleduje srážení vodní páry na povrchu země a vyhodnocováním jejích změn dokáže předpovědět blížící se prudkou změnu počasí. Díky tomu je možné varování před řáděním živlů vyslat 20-30 minut před samotnou událostí.

Pro Tokio je podobný systém velmi důležitý, protože 30 procent jeho zástavby leží pod úrovní hladiny moře. Rozsáhlé záplavy, které by zastihly obyvatele nepřipravené by mohly mít fatální důsledky. Podle odhadů by náhlá povodeň mohla zabít i více než 2 000 obyvatel a způsobit škodu přesahující 62 bilionů jenů (12,7 bilionů korun). Počasí se v Japonsku navíc v posledních letech mění a prudkých bouří přichází čím dál více.

Zdroj: earther.gizmodo.com