Zdroj: torange.biz

Kanadský anesteziolog přišel s konstrukcí, díky které zvládne jeden plicní ventilátor pomoci více pacientům

Mnohé nemocnice na světě se v současnosti potýkají s akutním nedostatkem plicních ventilátorů. Přístrojů, které poskytují podporu dýchání pacientům s těžkým průběhem onemocnění COVID-19, je nedostatek v jižní Evropě, Británii a na možné problémy se připravují také v USA a Kanadě. A právě v poslední jmenované zemi, přesněji řečeno ve státě Ontario, přišel jeden z tamních zdravotníků s originálním, dosti nouzovým, ale v zásadě efektivním řešením.

Během konstrukce svého projektu se řídil myšlenkou, že když nemocnice pravděpodobně více ventilačních přístrojů mít nebude, musí naplno využít ty, které má. Navrhl tedy přestavbu plicního ventilátoru, který za běžných okolností slouží jednomu člověku, na zařízení, které je schopné pomoci až devíti pacientům najednou.

Nápad kanadského lékaře obletěl svět poté, co o něm jeden z jeho kolegů informoval na Twitteru. Tam si počinu všiml i Elon Musk. Sám autor projektu upozorňuje na to, že tento nápad nepochází původně od něj, ale že se nechal inspirovat videem z YouTube z roku 2008.

Devět pacientů je maximum a k takovému zapojení pravděpodobně nedojde. Nemocnice nyní zkouší používat jeden ventilátor pro dva pacienty současně. Jednou z hlavních nevýhod systému je fakt, že podporovaní pacienti musí mít alespoň přibližně stejnou kapacitu plic. Nemocnice i samotný autor projektu upozorňují, že ačkoliv systém funguje, budou ho využívat jen ve stavu nejvyšší nouze a doufají tedy, že vůbec.

V médiích se objevují informace o tom, že v nejhůře postižených oblastech musí lékaři vybírat pacienty, které na plicní ventilaci připojí. Právě těmto těžkým volbám by mohl kanadský zlepšovák zabránit.

Zdroj: toronto.com