Zdroj: pixabay.com

Kutil vytvořil automatické tágo, které umožní každému stát se mistrem biliáru

Pokud chcete umět skutečně dobře hrát kulečník, musíte mu věnovat stovky hodin tréninku… anebo si pořídit speciální robotické tágo z dílny Shana Wightona. Tento americký kutil proslul v minulosti svými projekty, mezi něž patří například basketbalový koš, který vám nedal možnost neskórovat. Jeho nejnovější projet je o něco komplexnější a týká se kulečníku, respektive jeho variantě biliár.

Jeho projekt se skládá ze dvou základních prvků. Tím prvním je speciální tágo, které se na první pohled liší od svých klasických dřevěných kolegů. Tvoří jej tzv. Stewartova platforma, tedy plocha uložená na šesti pohyblivých ramenech, která umožňuje nastavení přesného náklonu a pozice v libovolném úhlu. Tento prvek známe například z velkých leteckých nebo automobilových simulátorů, kde je na něm umístěna celá kabina.

Na výše uvedené platformě je potom malý pneumatický píst, u nějž je možné nastavit přesnou sílu úderu. Tágo funguje tak, že jej stačí přiložit ke kouli, zmáčknout tlačítko a nehýbat s ním. Ono se o všechno postará samo.

Druhou částí projektu je potom kamerový systém, který je umístěný nad stolem. Ten snímá aktuální situaci, a následně pomocí simulace vytvoří ideální model dráhy bílé koule. Z něj potom vyseparuje data úderu, ta pošle samotnému tágu, které je realizuje. Součástí projektu je také videoprojektor, který hráče upozorní na ideální nasměrování tága přímo na ploše stolu. Špička tága má pouze omezenou trajektorii pohybu.

Stejně jako v předchozích případech se jedná o velmi sofistikovaný systém a nemusíte mít tedy obavu, že by do vaší oblíbené herny přišel někdo, kdo hraje kulečník jako mistr a přitom nenápadně používal tento vynález. Rozdíl je patrný na první pohled.

Zdroj: gizmodo.com