Lootboxy děti učí hazardnímu chování, tvrdí ředitelka duševního zdraví pro NHS

Ředitelka duševního zdraví pro NHS, Claire Murdoch, se dlouhodobě věnuje mimo jiné potenciálně škodlivým účinkům tzv. lootboxů (virtuálních beden) na děti a dospívající. V nejnovější zprávě přímo zaznělo, že lootboxy v podstatě učí mladé lidi hazardu, což je pro společnost velmi nezdravé. Uvedla také, že žádná firma by neměla vydělávat na prodeji hazardních prvků ve videohrách, a tento způsob transakcí by proto měl skončit.

Přestože nejde o první požadavek na regulaci lootboxů ve hrách, které se zaměřují i na mladší hráče, dosud nebyla přijata žádná praktická opatření, natož aby byl tento jev vůbec regulován. Důvodem, proč se tak dosud nestalo je přitom všeobecné tvrzení, že obsah lootboxu nemá v reálném světě žádnou peněžní hodnotu. Mudroch ale k tomuto argumentu uvádí, že není relevantní, jelikož existuje řada webů (např. eBay), kde je obsah beden běžně dál prodáván.

Podle Mudroch by bylo nejvhodnější zakázat hry pro mladší hráče, které umožňují nákup virtuálních beden za reálné peníze. Je ale více než pravděpodobné, že této žádosti nebude vyhověno. Ředitelka proto navrhla také další opatření, mezi nimiž je například požadavek stanovení rozumného limitu pro částku, kterou je možné za lootboxy utratit, nebo upozornění hráčů na pravděpodobnost výhry určitého typu předmětu, a to ještě před zakoupením virtuální bedny.

Kromě těchto opatření je na místě samozřejmě také zvýšení povědomí o negativech a rizicích utrácení reálných peněz za nereálné herní předměty. Tato osvěta by měla přijít od rodičů dětí. Pochybujeme ale, že by v praxi tato „rodičovská podpora“ měla nějaký význam. A to i přesto, že děti často za lootboxy utrácí právě peníze svých rodičů, a to aniž by o tom věděli.

Claire Murdoch ale není jediná. S velmi podobnou zprávou přišla také komisařka pro ochranu práv dětí v Anglii, Anne Longfield. Jednalo se o 37stránkový dokument, ve kterém přímo vyzvala k regulaci mikrotransakcí a lootboxů. Vyjádřila se také o potřebě zahrnout lootboxy do právních předpisů týkajících se hazardních her. A podobně jako Murdoch požaduje zavedení limitů pro nakupování virtuálních předmětů.

Zajímavé je, že Longfield svoji zprávu zveřejnila jen několik týdnů poté, co Department of Digital, Culture, Media and Sport publikovalo svoje vlastní vyjádření v podobném duchu, které se zakládalo na dvouměsíčním šetření, jež zahrnovalo názory vývojářů, akademiků i obchodních institucí. Dokument zahrnoval také řadu případových studií, z nichž jedna mapovala nezletilého hráče, který nákupem online beden vytvořil svým rodičům dluh přesahující hodnotu 50 000 liber (v přepočtu tedy zhruba 1,5 milionu korun).

Je zřejmé, že nejde o malý a zanedbatelný problém. A je poměrně překvapující, že již roky nebyla přijata žádná reálná opatření.

Zdroj: ladbible.com