Monitorovaní orli se uhnízdili v zemích s vysokými cenami roamingu, vědce tak dostali do dluhů

Dostat se do dluhů v dnešní době může být někdy až překvapivě jednoduché. To mohou potvrdit i ruští vědci, pracující pro tamní výzkumnou a záchrannou síť dravců. Aby mohli sledovat trasy migrace orlů, vybavili některé jedince speciálním sledovacím zařízením, které posílalo v pravidelných intervalech informace o aktuální poloze prostřednictvím SMS zpráv.

Problém, se kterým vědci zjevně nepočítali, byl, že někteří orli si pro své trasy vybrali země, ve kterých si účtuje ruský operátor vysoké poplatky. Například orel pojmenovaný Min, který měl podle očekávání odletět do Kazachstánu, zahnízdil v Íránu. Rozdíl v cenách SMS zpráv tak byl více než dvojnásobný.

Ruští vědci svůj příběh zveřejnili a založili crowdfundingovou kampaň na podporu svého výzkumu. V rámci ní se jim podařilo vybrat dostatek financí na to, aby svoji činnost finančně zajistili do konce tohoto roku. Operátor MegaFon, u nějž jsou orlí SIM karty registrované, udělal také vstřícný krok a vrátil část peněz, které „utratil“ Min v Íránu, a ještě přislíbil, že v nejbližší době době zavede výhodný orlí tarif. Díky tomu bude podobný výzkum v budoucnu levnější.

Výzkum orlů byl od počátku otevřený veřejnosti a bylo možné sledovat, kde se který z ptáků aktuálně pohybuje. Svým příběhem vešel projekt do povědomí fanoušků po celém světě a neúspěch, či lépe řečeno problém, mu udělal dobrou reklamu.

Sledovací zařízení mohou být díky dnešním pokročilým technologiím menší a zároveň dostatečně silná. Zvířata tak o nich téměř neví a vědci získávají přesná data o jejich pohybu. Redakce National Geographic zaznamenala v minulosti několik úsměvných příběhů týkajících se sledovaných zvířat. Jeden z nich pojednává o skupině dvanácti veverek, které se zatoulaly do Íránu a byly obviněny ze špionáže pro americké tajné služby.

Zdroj: theverge.com