Foto: Pixabay

Vědci rekonstruovali kultovní píseň od Pink Floyd skenováním mozku posluchačů

Znáte to, když zazní nějaká píseň a na pár minut vás celá pohltí? Hudba dokáže v mozku vyvolat jedinečnou stimulaci, kterou se vědci snaží pochopit a napodobit. Tak tomu bylo i v nedávné studii publikované v časopise PLOS Biology, v níž vědci představili technologii, která úspěšně reprodukovala skladbu Another Brick in the Wall, Part 1 od Pink Floyd výhradně pomocí mozkové aktivity.

Výzkumníci využili implementované elektrody 29 účastníků, kteří trpěli farmakorezistentní epilepsií, k záznamu aktivity v několika sluchových oblastech mozku, které zpracovávají aspekty hudby, jako jsou texty a harmonie – zatímco účastníci aktivně poslouchali Another Brick in the Wall, Part 1. Celé nahrávání probíhalo v Albany Medical Center ve státě New York.

Vědci použili umělou inteligenci k analýze a následnému vytvoření kopie slov a zvuků, které účastníci slyšeli. Výsledný produkt byl sice dosti tlumený, ale píseň byla bez problému rozpoznatelná. Vědci jsou přesvědčeni, že by mohli její kvalitu při dalších pokusech zvýšit.

Sledování procesů v mozku při poslechu hudby by mohlo poskytnout informace o tom, jakou roli hraje daná oblast v mozku při zpracování rytmu. Mohlo by také pomoci při obnově řečových schopností lidí, kteří je ztratili v důsledku onemocnění, jako je amyotrofická laterální skleróza (ALS). Lepší pochopení způsobu, jakým mozek zpracovává hudbu a reaguje na ni, by mohlo vést k vytvoření plynulejší náhrady řeči namísto monotónní, téměř robotické odezvy.

Zdroj: engadget.com