Musk představil svůj další projekt, jeho společnost Neuralink se věnuje ovládání počítačů pomocí signálů z mozku

Elon Musk se ve svém životě rozhodně nenudí. Jím řízená společnost Tesla patří mezi největší světové producenty elektromobilů, společnost SpaceX úspěšně vyvíjí vlastní vesmírný program, Boring company pracuje na tunelech pro Hyperloop dopravní prostředek budoucnosti. A nyní představil Musk svůj další, doposud utajený projekt společnost Neuralink. Ta se již několik let zabývá vytvářením rozhraní, které by umožnilo řídit stroje přímo signály z lidského mozku.

Jedním z prvních produktů této společnosti je speciální vlákno, určené ke snímání signálů přímo z mozku. Toto vlákno je velmi tenké a flexibilní a má potenciál poškodit mozek méně než ostatní zařízení podobného typu. Vlákna mají šířku 4 až 6 um a jsou tak výrazně tenčí než lidský vlas. Navíc mohou vytvořit pole obsahující 3072 elektrod jejichž signály jsou přenášené 96 vlákny.

Sám Musk představil tato vlákna spolu s celou společností v úterý večer. Dodal, že celá akce nemá pouze upozornit na existenci tohoto programu, ale měla by se stát také náborovou reklamou pro potenciální odborníky a vývojáře, které by společnost Neuralink ráda zaměstnala.

První experimenty s přímým ovládáním pomocí lidského mozku by měly podle Muska přijít do konce příštího roku (Musk však není člověk, který by byl znám pro dodržování termínů). Jedním z dalších vynálezů, k nimž by společnost Neurolink ráda dospěla by mělo být využití laserových paprsků k proniknutí lebeční kostí.

Pokusy s ovládáním počítačového rozhraní pomocí mozku nejsou nijak nové. V roce 2006 dostal ochrnutý muž Matthew Nagle speciální implantát který mu umožňoval hrát jednoduchou počítačovou hru Pong jen s využitím myšlenek. Trénink ovládání trval čtyři dny. Testy podobných zařízení probíhají už řadu let na laboratorních zvířatech.

Zdroj: techcrunch.com