Zdroj: commons.wikimedia.org

Na internetu se objevily první verze Linuxu pro počítače Mac Apple M1

Nové počítače Mac Apple M1 založené na ARM procesoru mají zase o něco širší možnosti. Společnost Corellium, která se primárně zabývá počítačovou bezpečností totiž představila konverzi populární linuxové distribuce Ubuntu, jež na těchto počítačích funguje. K tomu navíc vydala podrobný návod pro všechny uživatele, kteří by měli zájem této možnosti využít.

Architektura nových počítačů Mac není postavena tak, aby podporovala možnosti dual-boot nebo Boot Cam. Craig Federighi, senior viceprezident společnosti Apple pro softwarové inženýrství, již dříve uvedl, že Apple nedodá oficiální podporu pro spouštění alternativních systémů, jako jsou Windows nebo Linux. To však uživatelům nezabránilo v tvorbě vlastních portů.

Do portování Linuxu na nové počítače z dílny Applu se zapojil i Hector Martin, který se pravidelně věnuje portování Linuxu na různé platformy. Vývojáře láká především kombinace architektury ARM a výkonnosti, kterou nový Apple nabízí.

Největší úspěchy má zatím verze systému fungující na Mac Mini M1. Systém funguje pomocí bootování z úložiště připojeného na USB portu. Menší problémy, které je nutné řešit editací některých částí sytému, přináší konfigurace připojení k síti.

Spojení jmen Corellium a Apple se v minulosti dostalo několikrát na scénu. V nedávné minulosti šlo například o projekt společnosti Corellium, která nabízela virtuální model telefonu iPhone, který umožňoval bezpečnostním pracovníkům testovat zranitelnost telefonů od Applu. Tento krok vedl Apple k podání žaloby. Ta byla podána v roce 2019 a doposud ji soud řeší.

Zdroj: phoronix.com