Zdroj: tisková zpráva

Od spuštění prvního viru uplynulo 35 let, původně měl chránit své tvůrce

Počítačové pirátství a hacking je dnes jedním z největších globálních hrozeb a pro někoho také zdroj značného přijmu. V letošním roce to bude 35 let od doby, kterou můžeme považovat za začátek počítačové „kriminality“ tedy od vzniku prvního viru. V té době se však nedalo mluvit o kriminální aktivitě, první vir totiž vznikl jako ochrana proti pirátství.

Za oficiálně prvním zaznamenaným virem stojí bratři Basit Farooq Alvi a Amjad Farooq Alvi z Pákistánu. Ti do svého programu zařadili kód schopný rozpoznat, zda se jedná o originální nosič (disketu) a v případě, že se o originální disketu nejednalo, spustil se podprogram, který zpomaloval práci s disketou a uživatelům zobrazil vzkaz, aby kontaktovali právě bratry Alviovi, kteří situaci pomohou vyřešit.

„Virus se ale vymkl kontrole. Jednoho dne jim začali volat naštvaní lidé z USA nebo Británie. Zkuste si představit, jak těžce museli vysvětlovat, že vlastně nic zlého neměli v úmyslu,“ popisuje úsměvnou historku Igor Hák, manažer interního vývoje české pobočky společnosti ESET. „Začátky malware byly ostatně podobné, většinou šlo o žertovné nebo otravné prográmky. Skoro bych řekl, že to byly klukoviny. Dnešním ničivým trojským koním se rozhodně nevyrovnaly.“

V době přelomu osmdesátých a devadesátých let se objevil fenomén virů, které otravovaly uživatelům život, ale výrazně neškodily. Objevil se například virus, který otevřel okno s žádostí o sušenku. Uživatel následně musel napsat slovo „sušenka“ a okno na nějaký čas zmizelo. Jiné viry přehrávaly v daném čas (nebo náhodně) melodie.

Na počátku devadesátých let se pak začaly objevovat i viry, které můžeme označit za jednoznačně škodlivé. Ty se zaměřovaly přímo na poškozování souborů a kolovaly mezi uživateli na disketách. Výskyt jednoho z prvních (označeného Viennna) byl důvodem, proč byla založena společnost ESET.

Zdroj: tisková zpráva