Foto: NASA

NASA plánuje část vzorků z Marsu převézt na Zem, vyřešit by to měla nová mise

Sonda Perseverance Rover z dílny NASA má ve své výbavě tu nejlepší laboratoř, jakou kdy lidstvo vyslalo na jinou planetu. Díky ní se dozvíme mnoho nových informací o podmínkách na Marsu, o tamních horninách a půdě. Plány NASA pro budoucnost jsou ale mnohem ambicióznější. V budoucnu chce vzorky z Marsu dopravovat pro další zkoumání přímo na Zemi, a to prostřednictvím programu Mars Sample Return.

Rover Perseverance se bude nyní dle svého plánu několik let „toulat“ po povrchu Marsu, pátrat po známkách života a sbírat vzorky materiálu. Ty ukládá do speciálních nekontaminovaných kapslí, které jsou umístěny přímo na jeho těle, a vozí je tak stále s sebou.

V rámci budoucí mise Mars Return budou v budoucnu vyslány dvě vesmírné lodi, jedna z nich přistane na Marsu, setká se Roverem a nasbíraný materiál od něj přebere. Následně jej vyšle na oběžnou dráhu tak, aby jej druhá kosmická loď, která bude kolem Marsu obíhat, zachytila a následně dopravila na Zemi.

Dosavadní časový plán počítá s vysláním lodí v roce 2026. V roce 2028 by mělo dojít k přistání na Marsu a vzorky by se pak měly do roku 2031 vrátit zpět na Zemi. Tato data ale nejsou jistá vzhledem k možným potížím s financováním celého projektu.

Odhaduje se, že mise bude mít rozpočet 3,3 miliardy dolarů. První část řeší pro NASA a Evropskou vesmírnou agenturu společnost Northrop Grumman Systems. Ta získala zakázku za 3,3 miliardy dolarů.

Zdroj: engadget.com