Foto se svolením Acoustics

Němečtí vědci vyvinuli záchranné drony reagující na lidský křik

V případě přírodní nebo jiné katastrofy hraje čas klíčovou roli. Záchranáři se musí velmi rychle zorientovat v často složitém terénu a začít hledat ty, kteří je potřebují. V budoucnu by jim v tom mohly pomoci drony vyvinuté německými inženýry z institutu Fraunhofer FKIE.

Tyto drony mají jednoduchý úkol: najít a lokalizovat křičící lidi. Podle svých autorů dokáží tyto drony díky svým schopnostem pokrýt větší plochu za kratší dobu než záchranáři nebo vycvičení psi na zemi. Mohou být nasazeny i v místech, která jsou potenciálně nebezpečná nebo obtížně dostupná a záchranáři by se do nich nevydali, pokud by neměli zprávy o tom, že je tam někdo živý.

Tyto drony pracují s pomocí umělé inteligence, která se naučila naslouchat křiku, klepání a dalším zvukům, které mohou upozorňovat na to, že se někdo snaží přivolat pomoc. Software tak dokáže odfiltrovat okolní zvuky a soustředit se pouze na ty „podstatné“. Mikrofony používané v těchto dronech nejsou nijak speciální. Dají se přirovnat k těm, které používáme v mobilních telefonech. Vše s důrazem na to, aby byl dron lehký a dokázal se pohybovat i v malých uzavřených prostorech.

Tým Fraunhofer FKIE provedl několik úspěšných testů na otevřeném poli, ve kterých jejich dron dokázal odhadnout polohu někoho „během několika sekund“ od zachycení prvních zvuků. V dalším kroku plánují vědci přidat k prototypu mikrofon s vyšší frekvencí, aby bylo možné lépe detekovat zvuky na větší vzdálenosti.

Zdroj: engadget.com