Obraz vytvořený AI byl vydražen za 432 500 dolarů

Definice toho, co je a není umění, není vůbec jednoduchá a doposud žádný filozof nebo uměnovědec nedokázal přijít s obecně uznávanou myšlenkou toho co umění je. Jedním z pomocných kritérií, které můžeme použít je cena a zájem v aukcích. A v tom případě můžeme tvrdit, že umělá inteligence dokáže vytvářet umění.

Známá Londýnská aukční síň Christies totiž vydražila první plátno, které kreslila umělá inteligence. Byl to první obraz svého druhu, který tato instituce ve své 250leté historii vydražila a kromě toho je výjimečný také cenou. Předpokládalo se, že Portrét Edmonda Belamyho, jak byl obraz nazván, bude vydražen za částku kolem 10 000 dolarů. Nakonec se jeho cena vyšplhala až na 432 500 dolarů.

Obraz je dílem programu, který vytvořila skupina francouzských umělců, vystupujících pod kolektivním pseudonymem Obvious. Ti svůj algoritmus vytvořený na základě struktury GAN (generative adversarial network) nechali, aby se naučil pravidla historické malby na základě studie řady historických portrétů a následně jej nechali namalovat obraz. Na plátně je jako podpis, část algoritmu.

Objevili se také první pochybnosti o originalitě celého díla. Někteří odborníci z oblasti umělé inteligence upozorňují na to, že část kódu si francouzští studenti vypůjčili od Robbieho Barrata, který se také zabývá problematikou umění a umělé inteligence. Ten však sdílel svůj kód pod licencí open-source.

Nový majitel tohoto díla si přeje zůstat utajený. Díky aukci a mediálních ohlasů kolem ní, je možné že cena obrazu ještě poroste a minimálně pro část umělecké obce se stane přelomovým dílem, protože je prvním výtvorem umělé inteligence, který dokázal výrazně uspět ve veřejné dražbě.

Zdroj: christies.com