Foto: se svolením National Science Foundation

Observatoř Arecibo se nedočká rekonstrukce, na jejím místě vyroste vzdělávací centrum

Observatoř Arecibo možná znáte z bondovky Zlaté oko, filmu Akta X nebo ze sci-fi Kontakt. Šlo o velkolepou stavbu, kterou provozovala Cornellova univerzita společně s Národní vědeckou nadací. Do roku 2016 se tato observatoř pyšnila největším jednoaparátovým radioteleskopem na světě (o průměru neuvěřitelných 305 metrů). Zajímavostí je, že byl umístěn v kráteru vyhaslé sopky.

Plošina přístroje byla zavěšena na třech betonových sloupech ve výšce 150 metrů. Bohužel v roce 2017 bylo zařízení poničeno hurikánem Maria a o tři roky později (v srpnu 2020) se začala nosná konstrukce rozpadat. Bylo rozhodnuto o tom, že radioteleskop bude vyřazen z provozu, což se také stalo. Na konci téhož roku došlo k nečekanému zřícení celé plošiny.

Observatoř Arecibo byla důležitým nástrojem pro pozorování hlubokého vesmíru, pomocí jejího radioteleskopu se vědcům například podařilo objevit pulsary. Její sláva je však již minulostí. Nyní totiž bylo rozhodnuto o tom, že nebude rekonstruována (o čemž se uvažovalo), ale na jejím místě vznikne něco docela jiného – a to centrum zaměřené na vzdělávání a osvětu v oblasti STEM (tedy vědy, techniky, technologií a matematiky).

Nejmenované nové centrum má být otevřeno někdy v roce 2023. Národní vědecká nadace (NSF) již vypsala výběrové řízení na správu vzdělávacích, STEM výzkumných a osvětových cílů centra.

Zdroj: theverge.com