Foto: se svolením Huawei

Recenze: Huawei Mate Xs 2 – Netradiční vlajkový model za 50 000 Kč

7.9

Design a zpracování

8.0/10

Cena

5.5/10

Hardware a baterie

9.0/10

Fotovýbava a zvuk

9.0/10

Plusy

  • Výkonný fotoaparát
  • Design a 120 Hz displej
  • Podpora paměťových karet
  • Výkon a svižnost

Mínusy

  • Bez podpory 5G sítí
  • Velmi vysoká cena
  • Absence podpory bezdrátového nabíjení
  • Bez certifikace odolnosti

 

Dnes se podíváme na něco netradičního ve světě skládacích mobilních telefonů, a tím je zařízení od Huawei Mate Xs 2, které donedávna nebylo na zdejším trhu dostupné. A co je na něm vlastně tak netradičního? Konstrukce, jejíž ohyb je umístěn na vnější straně displeje, totiž zdaleka nebývá příliš častá. Mimo to se jedná o vlajkový telefon, který slibuje to nejlepší od výkonu přes displej až po fotografickou výbavu. V jediné dostupné verzi s 12 GB RAM a 512 GB interním úložištěm si telefon lze zakoupit přibližně za 50 000 kč, což je opravdu velká suma (aktuálně nejvýhodnější ceny naleznete pod tlačítkem níže). Jak moc je tento typ konstrukce praktický a jak si telefon vede po softwarové stránce? A má vůbec šanci si takto vysoko nastavenou cenu obhájit? Na to vám odpovíme v dnešní recenzi.

Obsah balení, design a zpracování

Výrobce mnohé potěší (či nepotěší) svým nepříliš enviromentálním přístupem, jelikož obsahem balení rozhodně nešetří. Spolu s telefonem obdržíte mimo manuály a nástroje pro vytažení SIM i USB-A/USB-C kabel, 66 W adaptér a ochranné pouzdro, které však musíte z telefonu částečně sundat, pakliže jej chcete rozevřít a využít tak celou plochu displeje.

Zařízení si mezigeneračně polepšilo v otázce hmotnosti a velikosti. Nově disponuje rozměry 156,5 × 75,5 × 11,1 mm a hmotností o 255 gramech. V České republice je smartphone aktuálně dostupný jen v černém barevném provedení, které však nikoho rozhodně neurazí. Hned na první pohled vás Mate Xs 2 zaujme svou originální konstrukcí, kterou u běžných skládacích telefonů jen tak nenajdete. Neskládá se totiž dovnitř, ale přes vnější záhyb, jenž druhou část displeje obepíná přes zadní část zařízení. I při zavřeném stavu jsou tedy obě obrazovky odkryté. Tlačítko umístěné na „boku“ konstrukce slouží právě k otevření telefonu či pro uzamčení stavu rozložení.

Samotný design je líbivý a jednoduchý, telefon se pohodlně drží v uzavřeném i otevřeném stavu. Doporučujeme však používat pouzdro, jelikož je zařízení poměrně náchylné k poškození a bohužel nedisponuje žádnou certifikací odolnosti.

Displej, výkon a konektivita 

7,8palcový True-Chroma skládací panel o rozlišení 2 480 x 2 2006 (v rozloženém stavu) s jemností 424 PPI zvládne skvěle a přirozeně zobrazit barvy a nechybí mu ani podpora 120 Hz obnovovací frekvence, kterou samozřejmě můžete přizpůsobit svým potřebám za účelem pomalejšího úbytku energie. Kvalita displeje vás přesvědčí i na přímém slunečním záření.

 Co se týče výkonu, není třeba se obávat. Ačkoli je telefon poháněn “lehce zastaralým” procesorem Snapdragon 888, můžete se na něj stále spolehnout i při náročnějších operacích. Patrný rozdíl oproti nejnovějšímu čipu by zaznamenal opravdu málokdo, běžný uživatel ale jistě ne. Na zdejším trhu je smartphone k dostání jen v jedné variantě – a to s 12 GB operační pamětí a s 512 GB úložištěm, které lze rozšířit pomocí paměťové karty nano, nikoli microSD.  

 V případě konektivity se můžete těšit na Bluetooth 5.2, Wi-Fi 6, USB-C 3.1 a samozřejmě i podporu NFC plateb. Z polohových služeb je zde zastoupena GPS, GLONASS, BeiDou, Galileo a QZSS. Z důvodu amerických obchodních sankcí telefon nedisponuje podporou sítí 5G, ale pouze 4G.  

 Fotoaparát a zvuk 

 Zde začneme hned tím nejlepším. Tím je za nás přední kamera, která je chytře umístěna v děrovaném otvoru v rohu displeje. S rozlišením 10,7 MPx pořídí skutečně povedené snímky a poslouží i jako skvělý nástroj pro vyřizování videohovorů.  

 Hlavní fotosestavu tvoří tři zadní snímače – 50Mpx hlavní fotoaparát, 13Mpx ultraširokoúhlý a 8Mpx teleobjektiv s trojnásobným optickým zoomem. Na všechny objektivy se za dobrých světelných podmínek lze spolehnout. Snímky jsou barevně vyvážené, odpovídají realitě a nechybí jim detailnost. I při horším světle si celá fotovýbava vede poměrně dobře, zejména pak hlavní snímač. U teleobjektivu a ultraširokoúhlého snímače bych se však vyvarovala focení v noci, jelikož tam jde kvalita už poměrně dolu. Zařízení pořídí video až ve 4K při 60 FPS, a to v případě zadních objektivů i selfie kamerky.  

 O zvuk se starají stereo reproduktory, které nejsou špatné, nejlepší však také ne. Poslouží však dostatečně, jelikož jsou poměrně hlasité a produkují slušnou zvukovou kvalitu. Bohužel jsme narazili na problém u bezdrátové formy zvuku prostřednictvím Bluetooth. I přesto, že jsme měli telefon v blízké vzdálenosti, spojení často vypadávalo.   

Software a baterie

Nyní se již přesuňme k softwaru. Mate Xs 2 běží v prostředí EMUI 12, které jistě znáte již od jiných novějších modelů Huawei. Příliš estetických změn se v systému neodehrálo, pár menších vylepšení se však dočkáme. V našem případě to bude zejména multitasking, který nově přináší dvoupanelové rozložení v nastavení. Bohužel Huawei již nadále nepodporuje aplikace a služby od Google. Aplikace si tedy stáhnete přes Huawei AppGallery, případně pak lze vyzkoušet portálovou aplikaci Gspace, jejíž využívání v praxi však může být poněkud frustrující. Dalším zklamáním je, že neznáme dobu trvání softwarové podpory 

Baterie o kapacitě 4600mAh může na první pohled vyvolat domněnku slušné výdrže, vzhledem k povaze konstrukce však telefon vydrží maximálně den bez nabití. Zde tedy přijde vhod ultrarychlé 66W nabíjení, které vám dodá plnou výdrž zpět za pouhých 30 až 40 minut. Bohužel se nedočkáme ani bezdrátového nabíjení, což je vzhledem k rozměrům šířky telefonu pochopitelné. Mnohé to však může odradit, zvlášť když Huawei nasadil cenu skutečně vysoko.  

Závěr 

Huawei Mate Xs 2 s klidným srdcem můžeme zařadit mezi nejvýkonnější telefony na trhu. Nicméně disponuje i poměrně značnými nedostatky, které je třeba vzít v úvahu. Mezi ty bychom zařadili chybějící certifikaci odolnosti, absenci Google služeb, podpory 5G a bezdrátového nabíjení. I přesto, že Google Play chybí, se software od Huawei Harmony OS neustále zlepšuje a do příštích let by již nemusel být nikterak omezující. Naopak plusové body si smartphone odnese za originální design, kvalitní 120 Hz displej, ultrarychlé nabíjení, působivý výkon a fotografické schopnosti. Je však jasné, že zařízení i vzhledem k poměrně nedostupné ceně zasáhne, a i cílí spíše na úzké publikum, které bude vyžadovat přesně tento typ konstrukčního principu.