Podle bývalého vedoucího činitele Facebooku sociální média „trhají společnost na kousky“

Bývalý vysoký člen vedení Facebooku Chamath Palihapitiya se domnívá, že sociální média páchají více škody než užitku. Ve škole Stanford Graduate School of Business se dokonce obvinil za to, že pomohl vytvořit nástroje, které „trhají na kousky vlákna společnosti“.

Palihapitiya nastoupil do Facebooku v roce 2007 a stal se zde viceprezidentem oddělení uživatelského rozvoje. Ve svém vystoupení nekritizoval jen Facebook, ale i širší sociální on-line ekosystém. Vadí mu např. to, že interakce se na sociálních sítích odehrává často ve formě „‚lajků‘, palců nahoře či srdíček“. Dále se mu nezamlouvá, že kvůli tomuto způsobu komunikace neprobíhá ve společnosti normální občanský diskurz a spolupráce. Sociálnímu on-line prostoru podle něj navíc dominují zavádějící informace a nepravdy. Dodává, že to není jen americký problém, tyto tendence jsou prý globálního charakteru.

Není jediný, kdo podrobuje Facebook ostré kritice. Podle někdejšího investora Seana Parkera je nejen Facebook navržený tak, aby v lidech (a zejména dětech) vyvolával závislost, a využívá slabá místa v jejich psychice. Bývalý produktový manažer největší sociální sítě Antonio Garcia-Martinez již dříve prohlásil, že Facebook lže o schopnosti pozitivně formovat jedince podle údajů, které o něm sbírá. O své práci ve společnosti napsal knihu s názvem Chaos Monkeys.

Palihapitiya si vzal kromě sociálních médií na paškál také způsob,jakým technologičtí titáni v Silicon Valley financují začínající společnosti. Podle něj investoři „lijí“ peníze do „podělaných, zbytečných a idiotských firem“, místo aby se snažili řešit skutečné problémy světa jako klimatické změny nebo globální nemoci. Bývalý zaměstnanec Facebooku v současné době stojí v čele společnosti Social Capital, poskytující rozvojový kapitál firmám, jež se zabývají např. oblastmi zdravotní péče nebo vzdělání.

 

Zdroj: theverge.com