Foto: Public Domain Pictures

Pomůže chytrá domácnost s výdaji za energie?

Rostoucí ceny energií jsou teď našimi největšími strašáky. Nejen protože, že nám nebývale rostou platby za samotné energie, ale zejména z toho důvodu, že energie roztáčejí inflaci u všech ostatních druhů zboží a služeb. Spotřebu energií v domácnostech už můžeme docela snadno ovládat, a to jak díky klasickému šetření, tak zejména skrze chytré technologie. Podíváme se, s čím nám chytrá domácnost dokáže v oblasti energií pomoci.

Co vnímáme pod pojmem „chytrá domácnost“?

Nejprve si ujasněme, co vlastně je součástí chytré domácnosti, co tento pojem znamená. O svých výrobcích se jako o „chytrých“ nebo „inteligentních“ vyjadřuje mnoho producentů. Ale my pro tento text vymezíme coby chytrou domácnost ty elektrické spotřebiče v domácnosti, které se dají ovládat smartphonem, a to přes wi-fi nebo GSM, jinými slovy odkudkoliv na světě.

Výrobky chytré domácnosti nejenže jsou ve spojení s telefonem a nechají se jím podněcovat ke konkrétní práci, ale také do aplikace pravidelně odesílají údaje o svém současném stavu, o provedené práci a též o spotřebované energii. K typickým zástupcům chytré domácnosti patří robotické vysavače, wi-fi termostaty, chytré zásuvky, pračky a sušičky s wi-fi, reproduktory a hlasové ovladače v jednom (chytrý asistent), wi-fi svítidla, bojlery na ohřev vody, venkovní rolety a mnoho dalších.

Jak dokáže chytrá domácnost uspořit energii?

Mnoho lidí vnímá výrobky pro chytrou domácnost jen jako usnadnění života, jsou to pro ně pomocníci, kteří ušetří spoustu práce a námahy. Zejména vysavače, automatické ovládání rolet, online termostaty apod. Jenže úspora práce a času jsou jen jednou z mnoha výhod, které nám chytrá domácnost dokáže přinést.

K dalším výhodám pak patří úspora energií. Té chytrá zařízení dosáhnou tím, že umějí fungovat efektivně a ve správný čas (tedy v době, kdy je opravdu potřebujeme). Díky chytrému vytápění a ohřevu vody se dá uspořit i 30 % nákladů na energie za rok (zdroj: ČEZ.cz, portál Elektřina.cz uvádí dokonce až 50% úspory). Ani 30 % rozhodně není málo. Jenže čím taková úspora vznikne?

Chytrá domácnost totiž zařídí, aby se voda v bojleru ohřívala jen tehdy, kdy ji opravdu potřebujete; aby se topilo jen tehdy, kdy opravdu jste doma – a hlavně, aby se intenzita vytápění uzpůsobila venkovnímu počasí. Při slunečním svitu přece stačí topit méně, zbytek dohřeje sluníčko přes okna. Když je venku mínus deset a fouká, bude se topit jinak, než když jsou plus dva a klidno. Tyto a další postupy umělé inteligence se nazývají energetickým managementem domácností.

Tip: vzhledem k tomu, že úspory mohou být opravdu obrovské, vyplatí se pořízení systémů chytré domácnosti najednou, nikoliv po částech s tím, jak postupně spoříte. Ve srovnávačích půjček, jako je například Bezvamoney.cz, si snadno a rychlo vyřídíte spotřebitelskou půjčku. Přitom náklady na ni budou rozhodně menší než chytrou domácností generované úspory.

Nechce se vám mít v mobilu aplikaci pro každé zařízení zvlášť?

Možná si zrovna říkáte, jak asi vypadá realita ovládání chytré domácnosti, když máte třeba deset přístrojů – a ty vyžadují naprogramování nebo ovládání přes wi-fi. Můžete samozřejmě jít cestou ovládání přes mobil, kde bude pro každý přístroj jeho aplikace. Ale nabízí se i centralizované ovládání přes chytrého asistenta.

Chytrý asistent je v podstatě jeden centrální komponent ovládající všechny prvky, které máte doma. V současnosti jsou na trhu asistenti Google Home, Amazon Alexa, Xiao AI nebo například Apple HomeKit. Díky nim nemusíte otevírat každou aplikaci zvlášť, ale všechno ovládáte přes jedno zařízení. Když si osvojíte jednoduché anglické povely, ovládání bude hlasové, a tím i velmi pohodlné. Extrémně se hodí i hlasové ovládání samotného mobilu, třeba při řízení auta.

Zajímavé je i chytré měření a řízení spotřeby elektřiny

Distributoři elektřiny postupně připravují aplikace pro tzv. smartgrid – detailní sledování a řízení spotřeby elektřiny. Ale ještě než se u nás stane tahle služba standardem, můžete si chytrou správu elektřiny zajistit vy sami. Již teď se totiž dá používat mnoho chytrých a k internetu připojených aplikací, které sledují spotřebu buď celého bydlení, nebo jen vybraného zařízení.

Aby aplikace pro smartgrid mohly fungovat, stačí si pořídit chytré zásuvky. Ty jsou vybaveny wi-fi i wattmetrem a měří odběr elektřiny v reálném čase. Díky napojení na wi-fi informují o spotřebě váš telefon, a tím i vás. Skrze aplikaci pak nejenže sledujete spotřebu, ale též ji plánujete – například v kalendáři.

Pokud rekonstruujete nebo právě stavíte, můžete zabudovat dálkově ovládané spínače přímo do rozvodných skříní. Aplikace pak spotřebu sleduje, ale i predikuje do budoucna. Tím dosáhne nižší energetické náročnosti vašeho bydlení, a to přes fakt, že elektrických spotřebičů máte doma ve výsledku o něco více.

Tip pro vás: Chytré domácnosti se věnujeme podrobně jak v aktualitách, tak v recenzích. Nahlédněte do kategorie Chytrá domácnost na našich stránkách, a dozvíte se mnoho zajímavého i užitečného.