Zdroj: YouTube.com

Pozvat tygra do obýváku nyní může více uživatelů, funkce 3D zvířata Google je dostupná pro většinu moderních mobilních zařízení

Přestože funkce 3D zvířata Google byla představena již v květnu minulého roku, nyní došlo k přidání dalších AR možností, zlepšila se plynulost a narostla také podpora pro více telefonů. Navíc jde v podstatě o dvě funkce v jedné, zobrazit 3D model pohyblivých zvířat je totiž možné jak přímo ve vyhledávači, tak i v reálných podmínkách (např. na sedačce v obýváku, ve vaně, na zahradní houpačce nebo kdekoli jinde).

Podmínkou pro využití funkce je zařízení s Androidem nebo iOS, které musí podporovat AR Core (na stolních počítačích a noteboocích 3D zvířata pravděpodobně spustit nepůjdou). Skvělou zprávou je, že většina moderních mobilních zařízení potřebnými parametry disponuje. Oproti minulému roku je navíc funkce dostupná i pro české uživatele.

Pro zobrazení 3D modelu stačí v prohlížeči Google zadat název zvířete, které si uživatel chce prohlédnout – např. tygr. Kromě klasických výsledků vyhledávání se hned pod základními údaji (z Wikipedie) zobrazí nabídka: „Setkejte se tváří v tvář s tygr v životní velikosti.“. Poté jednoduše stačí kliknout na možnost „Zobrazit ve 3D“. Hned nato se na bílém pozadí zobrazí 3D model tygra.

Jedinečné je, že se přirozeně hýbe, a dokonce vydává i zvuky. Model je možné libovolně přibližovat, oddalovat i otáčet. Uživatel si tak může prohlédnout všechny detaily konkrétního zvířete.

Pro zobrazení zvířete v reálném prostředí a v životní velikosti je potřeba zvolit možnost „Zobrazit ve vašem prostoru“, která se nachází hned pod 3D modelem zvířete. S funkcí si navíc můžete pohrát a umístit zvíře třeba za komodu (toho lze dosáhnout stisknutím tlačítka „míchat objekty“, které se nachází v pravém horním rohu obrazovky). Zvířata je navíc možné fotografovat, a vytvářet tak jedinečné momentky. Kromě toho jde také o vynikající doplněk při školní výuce, kdy se žáci mohou s vybranými zvířaty v podstatě seznámit přímo v učebně.

Seznam zvířat je ale poměrně omezený a prozatím zahrnuje 24 zvířat (kromě tygra například také medvěda, kočku, aligátora, lva, orla, ježka, kozu, žraloka nebo hada). Kromě zvířat je možné si ve 3D prohlédnout ale také další objekty (některé výrobky, nábytek apod.). Funkce tak může pomoci například i při koupi nové skříně. Podpora u jednotlivých výrobců je dána partnerstvím webových stránek se společností Google.

Funkce zobrazení v reálných podmínkách ale není dostupná pro všechna zařízení (seznam modelů, které ji podporují najdete  ZDE), jelikož vyžaduje několik dalších technických požadavků na AR v daném zařízení. Pokud ji váš telefon nepodporuje, pod zvířetem se vám tato možnost nezobrazí. Doporučujeme také zkontrolovat, zda máte v telefonu nebo tabletu nainstalovanou aplikaci Google Play Services pro AR, a to aktuální verzi 1.16.

V době současné nucené karantény se každopádně 3D zvířata mohou stát příjemným rozptýlením nejen pro děti, ale i pro dospělé.

Zdroje: 9to5google.commanofmany.com