Foto: se svolením Astroscale

První „vesmírný popelář“ se dostal na oběžnou dráhu

Kosmická sonda ADRAS-J společnosti Astroscale, demonstrační družice, která by mohla být předskokanem budoucí snahy o vyčištění vesmírného odpadu, se dostala po nedělním úspěšném startu z Nového Zélandu na oběžnou dráhu. Družice byla vyslána do vesmíru raketou Electron společnosti Rocket Lab. Cílem mise, která byla určena japonskou kosmickou agenturou (JAXA) v rámci I. fáze programu Commercial Removal of Debris Demonstration, je nalezení starého horního stupně japonské rakety, který se na oběžné dráze Země nachází od roku 2009.

Hromadění odpadu na oběžné dráze Země z desítek let kosmických letů je problémem, který vyvolává stále větší obavy, a kosmické agentury po celém světě se snaží jej řešit, přičemž v mnoha případech využívají k vývoji možných řešení soukromé společnosti. Jedním z nejefektivnějších způsobů, jak se vypořádat s vesmírným odpadem, by mohlo být jeho deorbitování nebo přesunutí do nižší výšky, aby shořel v zemské atmosféře.

ADRAS-J bude první, která se zaměří na kus velkého odpadu na oběžné dráze, pokusí se k němu bezpečně přiblížit, popsat ho a zjistit, zda a případně jak je možné jej zlikvidovat, přičemž se bude spoléhat na pozemní data. Ke svému cíli by se sonda měla dostat během několika příštích měsíců.

Zdroj: engadget.com