Foto: se svolením Samsung

Recenze: Samsung Galaxy A22 5G – Nezklame ani nepřekvapí

6.7

Design a zpracování

6.5/10

Výkon a software

7.5/10

Fotoaparát a zvuk

6.0/10

Plusy

  • Konektivita včetně 5G
  • Vyladěné prostředí
  • Dlouhá výdrž
  • Slušné zpracování

Mínusy

  • LCD displej
  • Nabíjení max přes 15W
  • širší rámeček na spodní hraně
  • Průměrný fotoaparát
  • Konkurence má nižší ceny

V poslední recenzi jsme se věnovali tomu nejdražšímu, co Samsung v oblasti mobilních telefon nabízí. Proto se dnes vydáme opačným směrem a zaměříme se pro změnu na jeden z cenově nejdostupnějších, přesto slušně vybavený smartphone od jihokorejského výrobce. Půjde o Samsung Galaxy A22 5G, který v konfiguraci s 4 GB/64 GB seženete již od 4250 Kč. Na trhu je k dostání i varianta s 128 GB interním úložištěm nebo u vybraných prodejců i s vyšší operační pamětí (aktuálně nejvýhodnější ceny naleznete pod tlačítkem níže). Že se za svoje schopnosti (vzhledem k ceně) stydět rozhodně nemusí, to vám tajit nebudeme. Jak si však povede v porovnání s konkurencí?

Design a zpracování

Dostupné barevné varianty se liší v závislosti na zemi, v České republice si můžete zařízení zakoupit v šedé, fialové a bílé barvě. V balení se kromě smartphonu ukrývá i USB-C kabel, adaptér a nezbytné manuály. Galaxy A22 5G disponuje rozměry 167,2 x 76,4 x 9,0 mm a váhou o 203 g, čímž mnohé nemile překvapí. Přeci jen u zcela polykarbonátového zpracování vyšší hmotnost obvykle nečekáte. Bohužel se nedočkáme ani žádné certifikace odolnosti.

Designově model připomíná dražší Galaxy S21 5G. Matná zadní strana je praktičtější a působí elegantním a čistým dojmem. Není co vytknout ani střídmému modulu s fotoaparáty, jenž nikterak nevystupuje a telefon se tak na rovném povrchu nekymácí. Na boční straně najdete tlačítko zkombinované se čtečkou otisků prstů, která pracuje bezproblémově. Naopak se nám nelíbí širší rámeček displeje na spodní hraně, celkově však zpracování odpovídá ceně.

Displej, výdrž baterie a konektivita

Telefon vám nabídne 6,6palcový LCD displej s Full HD+ rozlišením a s obnovovací frekvencí 90 Hertzů. Bohužel se však nedočkáme AMOLED panelu, kterým disponuje většina smartphonů značky Samsung. Barvy jsou u IPS o trochu méně výrazné než u AMOLEDU, stále se však můžete těšit na kvalitní, a i na přímém slunci dobře čitelný obraz, který vás nezklame. Bohužel schází funkce Always-On a informační dioda, haptická odezva má také své mezery.

Baterie s kapacitou 5 000 mAh vám zajistí přibližně dva dny provozu bez nutnosti nabíjení. V porovnání s konkurencí stejné třídy je na tom Galaxy A22 podobně. V čem ale zaostává za svými rivaly, je rychlost nabíjení. To totiž probíhá maximálně přes 15 W, což v praxi znamená přibližně dobré dvě hodiny napájení. Mimo to telefon postrádá i podporu reverzního či bezdrátového nabíjení.

V případě konektivity jsme již optimističtější. Vyzdvihnout musíme zejména podporu 5G sítí, ale i Bluetooth 5.0 nebo NFC pro bezhotovostní platby. Nechybí samozřejmě Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac 2.4G+5GHz ani 3,5 mm jack pro sluchátka. Polohové služby zastoupí GPS, GLONASS, Galileo a Beidou.

Výkon a prostředí

O výkon telefonu se stará oblíbený čipset MediaTek Dimensity 700 5G spolu s 4GB operační pamětí. Osmijádrovému procesore s taktem 2,2 a 2GHz asi nemáme co vytknout, problémem je spíše malá paměť RAM. Zde opět Galaxy A22 5G zaostává za konkurencí, kde je běžných již 6GB RAM, které zajistí plynulý chod především u multitaskingu. V rámci přípravy jsme na Heurece nalezli i o pár stovek dražší verzi telefonu, která disponuje právě 6GB RAM, pouze však u vybraných a méně známých e-shopů. Zařízení vám i tak zajistí dostatečný výkon pro běžné úkony/některé hry. Menším problémem pak může být i nižší interní úložiště 64GB, proto doporučujeme si zakoupit verzi s 128GB. Externě lze kapacitu rozšířit za pomocí microSD karty o velikosti až do 1TB.

Prostředí telefonu je zásadní pro uživatelskou přívětivost. Cílovkou tohoto modelu jsou spíše méně nároční uživatelé (a možná i méně technologicky zdatní), pro které by právě nejnovější Android 12 v kombinaci s One UI 4 mohlo být tím, co rozhodne o výběru vysněného telefonu. Za nás je prostředí od Samsungu u Androidových telefonů tou nejintuitivnější a nejlepší volbou. Rychle se v něm zorientujete, vše je skvěle propojené a nebudou vás obtěžovat ani nadbytečné aplikace. V tomto ohledu tedy telefon získává velké plus.

Fotoaparát a zvuk

Sestavu fotoaparátů tvoří hlavní 48Mpx snímač, 5Mpx ultraširokoúhlý objektiv a 2Mpx portrétní fotoaparát. V případě hlavního snímače se lze těšit na průměrné, ale ostré a detailní snímky s neutrálním podáním barev. Ultraširokoúhlý fotoaparát vás svou kvalitou bohužel nepřesvědčí. Noční režim dobře prosvětlí snímaný objekt, ale je málo detailní. Portrétní režim naopak mile překvapí a zvládne pozadí skvěle rozostřit. Na čelní straně smartphonu se vyskytuje 8megapixelová selfie kamerka, s kterou zachytíte vcelku dobré selfie jen za dobrých světelných podmínek. Video pořídíte až ve 2K rozlišení s 30 smínky za sekundu, ale opět nečekejte nikterak zázračné záznamy. Vcelku jde o velmi průměrnou fotografickou výbavu, konkurence je na tom často znovu lépe.

O zvuk se stará jediný reproduktor, který snadno omylem zakryjete a nic tak neuslyšíte. Nachází se totiž na levém okraji telefonu. Zvuk je hlasitý a výkonný, kvalitou však zcela pochopitelně neoslní.

Závěr

Samsung Galaxy A22 5G zajistí slušný výkon, dobrou výdrž a kvalitní displej. Tou největší předností je podpora 5G a celkově velmi slušná konektivita. Problém nastává v konkurenci, která je ve spoustě ohledech zkrátka lepší, a to za stejnou či dokonce i lehce nižší cenu. Hlavní záminkou ke koupi by však mohlo být intuitivní a skvěle fungující prostředí od Samsungu, které si většina uživatelů zamiluje. Přestože se jedná o telefon se slušným poměrem cena/výkon, doporučujeme zvážit veškerá pro a proti, poohlídnout se u konkurenčních značek nebo třeba i po dalších modelech jihokorejského výrobce.