Foto: Unsplash

Rusko a Čína představily konkurenci programu Artemis, na Měsíc chtějí vyslat posádku po roce 2030

Projekt Artemis agentury NASA a dalších západních kosmických institucí je tím nejambicioznějším počinem na poli dobývání vesmíru posledních třiceti let. Jeho cílem je dostat člověka znovu na Měsíc a začít připravovat podmínky na budoucí častější cesty zástupců lidstva na povrch přírodní družice Země. Avšak Artemis není jediným projektem tohoto druhu. Na společné konferenci totiž uvedli největší konkurenti USA – Čína a Rusko, že plánují přistání společné posádky na Měsíci v příštím desetiletí.

Úředníci Čínského národního kosmického úřadu (CNSA) a ruské kosmické agentury Roscosmos přednesli během konference Global Space Exploration Conference v Rusku společnou prezentaci svého třífázového plánu na vybudování sítě měsíčních základen a satelitů na měsíční oběžné dráze. Vesmírné agentury se na projektu formálně dohodly v březnu.

První dvě fáze programu budou přípravné a zahrnují mise bez přítomnosti lidských posádek. V příštích deseti letech budou obě agentury pokračovat v bezpilotním průzkumu povrchu Měsíce. CNSA se bude tak jako nyní i nadále zaměřovat na vysílání astronautů na svou novou vesmírnou stanici, která obíhá kolem Země.

Nové plány Ruska a Číny by mohly nastolit novou etapu vesmírných závodů – mezi USA a Evropou na jedné a Ruskem a Čínou na druhé straně. Rusko-čínský program je označován jako ILRS. Obě strany dodávají, že je plně otevřen mezinárodním partnerům, a to včetně NASA. Obě země také pracují na vytvoření vlastního právního rámce, který by určoval podmínky pro výzkum Měsíce.

Zdroj: theverge.com