Sonda NASA New Horizons se úspěšně probudila ze spánku a připravuje se na unikátní manévr

Vesmírná sonda NASA New Horizons je na cestě směrem k okraji Sluneční soustavy od roku 2015. Protože se jedná o opravdu dlouhý let, většina jejích systémů byla v jeho průběhu „uspána“, aby neplýtvala drahocennou energií. Protože se sonda blíží ke svému cíli, byly všechny její systémy během včerejšího dne zprovozněny a jsou připraveny předávat informace o svém okolí.

Během své cesty se sonda probudila několikrát. Při režimu hibernace je napájeno jen několik základních přístrojů a loď pluje vesmírem v režimu autopilota. Probouzení probíhá po signálu ze Země automaticky, tak aby se minimalizoval energeticky náročný přenos dat a sonda se méně opotřebovávala.

K probuzení sondy dochází proto, že se ve vzdálenosti 3,7 miliard kilometrů od Země blíží k ledovému tělesu nazvanému Ultima Thule, které obíhá kolem Slunce mezi Neptunem a Plutem. K němu by se měla sonda dostat v srpnu. Do té doby bude probíhat údržba systémů nahrávání nových informací a analýza dat, která čidla sondy nasbírala během hibernace.

Od 13. srpna má NASA v plánu začít sondu ovládat ze Země a pokusit se pomocí její kamery zachytit historicky první obrázky tělesa Ultima Thule. Problém je, že těleso je relativně malé (má průměr 30-40 km) a oproti planetám je tmavé. Kvůli tomu se k němu musí sonda blíže, než k Plutu. Podle vědců z NASA bude tento manévr nejnáročnější v celém průběhu mise. Ztěžuje jej také fakt, že díky vzdálenosti trvá odezva signálu 12 hodin. Sondou tedy operátoři nemanévrují v reálném čase.

Podle odborníků by tato mise měla přinést obrovské množství nových dat o prostředí kraje naší Sluneční soustavy, o kterém toho zatím víme opravdu velmi málo.

Zdroj: theverge.com