Společná mise Evropy a Ruska na Mars nabere zpoždění, na vině je problém s padáky

Postup příprav na společnou vesmírnou misi Ruska a Evropy se zastavil. Jejím cílem se měl stát v roce 2020 povrch Marsu a už nyní je jisté, že původní termín přípravný tým nestihne. Důvodem je opakované selhání padáků během testů. Padáky selhaly dvakrát po sobě a konstruktéři se rozhodli jejich mechanismus změnit. Misi tak bude možné realizovat nejdříve v roce 2022.

Evropská kosmická agentura (ESA) a Roscosmos pracují již téměř deset let na vlastní misi směrem k naší nejbližší planetě. Cílem dvoufázového programu je vyslat na povrch Rudé planety několik sond jejichž úkolem bude hledat známky života nebo stop po něm. První fáze mise běží od roku 2016 kdy byla vysazena první dvě zařízení. Jedna z nich byla sonda, která zkoumala složení atmosféry, druhá byla potom přistávací plocha pro pozdější využití.

V současnosti je ve vývoji druhá fáze, jejíž hlavním hrdinou je robotický rover pojmenovaný po anglické chemičce Rosalindě Franklinové. Tento rover by měl zkoumat především povrch Marsu, vrtat sondy a hledat na předem vytipovaných místech známky života.

S technickými potížemi se setkala už první fáze. Zatímco sonda zkoumající atmosféru pracuje bez problémů dodnes, druhé zařízení se při přistávání poškodilo, právě vinou padáku. I proto nechtějí konstruktéři přistávání, jako jednu z nejproblematičtějších částí mise, podcenit. Poslední testy celkem čtyř padáků, jež by měly přistání mírnit, ukázaly, že některé z nich se během vypouštění z nespecifikovaných důvodů potrhaly.

Zdroj: space.com