Společnost Etnetera otevírá v Praze expozici umění ve virtuální realitě

Virtuální realita se pomalu dostává do širšího povědomí a je jednou z oblastí, která umožňuje objevovat a využívat nové možnosti ve velké míře. Toho si je vědoma i technologická skupina Etnetera Group, která zařadila virtuální realitu do svého portfolia hned v několika úrovních.

VR brýle made in Czech Republic

Ve zkratce lze virtuální realitu rozdělit na dvě části – formu a obsah. Formou máme na mysli hardware, který je nutný k tomu, aby virtuální realita mohla fungovat. Ten v má v současnosti podobu VR brýlí a právě ty představují vstup společnosti Etnetera do virtuální reality, neboť se rozhodla, za pomoci nově vzniklé vývojářské skupiny VRgineers, tyto brýle vyvinout.

Už na počátku vývoje byly stanoveny priority, které vycházely především z toho, že virtuální realita stále ještě nachází největší využití v průmyslu a komerčních prezentacích, zatímco do běžných domácností se dostává velmi zvolna. Proto se vývojáři rozhodli vyvinout brýle s maximální kvalitou zobrazení, které budou využívány právě pro špičkové průmyslové prezentace a projekty.

Tak vznikly první české brýle VRHero 5K, které, jak název napovídá, dokáží pracovat s rozlišením 5K, tedy 2560 x 1440 pro každé oko a obnovovací frekvenci 70 Hz. Díky tomu se řadí mezi špičku ve svém oboru. Tyto brýle v současnosti využívají automobilky jako Škoda nebo BMW. VRHero 5K jsou zobrazovacím zařízením, které je nutné připojit pomocí DisplayPort k dalšímu zařízení s výkonnou grafickou kartou. Po softwarové stránce brýle podporují enginy Unity, Unreal Engine a Autodesk VRED.

Umění a VR

Spolu s vývojem brýlí se společnost Etnetera zabývala také otázkou, jak je kreativně využít. Jejich nápady a návrhy vedly od uměleckých workshopů ve virtuální realitě, přes spolupráci s ilustrátorskou skupinou DRAWetc. až po oslovení Vladimira Storma, se kterým otevírají VR expozici otevřenou veřejnosti.

Vladimir Storm je pokládán za jednoho z předních evropských digitálních umělců. Ve své tvorbě využívá mimo jiné počítačovou grafiku, algoritmy, umělou inteligenci a rozšířenou a virtuální realitu. Vystudoval počítačové vědy, radiofyziku a klasické umění, často přednáší na významných konferencích a provozuje pravidelná setkání příznivců umělecké virtuální reality Creative VR meetup v Berlíně. „Myslím, že žijeme v jedinečné historické době a můžeme být pionýry utvářejícími a zkoumajícími nové médium,“ vysvětluje Vladimir Storm, proč se rozhodl používat pro zobrazení své nejnovější tvorby právě virtuální realitu. „Chápu VR jako další jazyk, kterým mohu hovořit a použít ho k vyjádření sebe sama. Je neuvěřitelné, že můžeme vytvářet fantastické světy z našich snů a pozvat ostatní, aby je také zažili.“

Jeho tvorbu, vzniklou ve spolupráci se společností Etnetera, je možné zhlédnout v dočasné expozici v prostorách Pidikina, které bylo otevřeno v rámci holešovického Vnitroblocku. Výstava diváka zavede do podivuhodných přízračných světů, kde si vyzkouší například hru na speciální mimozemský buben. Už samotný zážitek ze špičkové virtuální reality stojí za to.

„Virtuální realita se uplatní v řadě odvětví, včetně medicíny a vzdělávání, ale i ve hrách a umění,“ vysvětluje Marek Kulkovský, UX Designer ze skupiny Etnetera Group. „Při cestách po Evropě jsem poznal mnoho umělců, kteří se ve VR rozhodli tvořit svá díla. Doufáme, že naše spolupráce s Vladimirem Stormem a Pidikinem holešovického Vnitroblocku osloví místní umělce, kteří se o toto nové médium začnou také zajímat.“