Společnost Google měla přístup k datům milionů pacientů. „je to standardní postup,“ hájí se

Údaje o milionech pacientů měla ve svých databázích společnost Google. Shromáždila je jménem poskytovatelů zdravotní péče a celý projekt pojmenovala „Project Nightingale“. Podle serveru The Wall Street Journal o tom nebyli pacienti ani samotné zdravotní instituce informovány.

Podle WSJ data zahrnují laboratorní výsledky, lékařské diagnózy a záznamy o hospitalizaci, kromě toho z nich lze vyčíst kompletní historii zdraví pacienta a také řadu osobních údajů. Tuto zprávu potvrdil také server The New York Times, který navíc dodal, že existuje důvodné podezření, že k databázi měly přístup desítky zaměstnanců společnosti Google a mnozí z nich si také její obsah stáhli.

Google připustil, že přístup k těmto datům měl a má, dodává však že jde o běžnou praxi nutnou ke správě databáze a se společnostmi, kterým tyto služby poskytoval má podepsané adekvátní smlouvy. Dodává, že tyto podmínky nemusí být pacientům ani samotným zdravotnickým zařízením známé. Podle mluvčí společnosti Google neshromažďuje data pacientů pro vlastní účely a projekt nechtěl tajit, jen o něm neinformoval veřejnost, protože se v současnosti nachází ve velmi raných fázích.

Zdravotní péče je v současnosti velmi lukrativní obor, kterému se věnuje nejen Google ale také společnosti Apple nebo Amazon. Google v loňském roce dokonce začal s budováním vlastní divize v čele s výkonným manažerem, jejímž úkolem by měla být právě správa činností společnosti v oblasti zdravotní péče.

Zdroj: wsj.com