Foto: se svolením OnePlus

Společnost OnePlus byla nařčena z podvodu v benchmarkových testech, Geekbench odstranil výsledky řady OnePlus 9

Populární benchmarkový web Geekbench ze svých tabulek čerstvě odstranil výsledky benchmarkových testů řady telefonů OnePlus 9. Podle obvinění totiž tento čínský výrobce podváděl. Konkrétně mělo jít o obvinění, že Oxygen OS měl mimo benchmarkové testování omezovat výkon některých populárních aplikací pro Android (mělo jít až o 300 aplikací). Zjistilo se například, že řada OnePlus 9 omezuje výkon prohlížeče Google Chrome.

Geekbench vzal tato obvinění vážně a po ukončení vlastního vyšetřování označil chování systému Oxygen OS za formu „manipulace s benchmarky“ a smazal všechny benchmarky OnePlus 9 a OnePlus 9 Pro.

Není to přitom poprvé, co společnost OnePlus čelila podobnému obvinění. V minulosti například u modelu OnePlus 5 zvýšila výkonnostní možnosti zařízení v případě, že operační systém detekoval benchmarkovou aplikaci. Výsledkem tak bylo uměle nadsazené skóre, kterého uživatelé při reálném používání jednoduše nemohli dosáhnout.

Nyní společnost OnePlus tvrdí, že „optimalizovala výkon“ některých aplikací ve snaze šetřit energii baterie, o kterou podle ní žádala řada uživatelů. Na tom by nebylo samo o sobě nic špatného, každopádně je potřeba si uvědomit, že tato optimalizace se netýkala benchmarkových aplikací a přišla až poté, co nová řada telefonů vydána a recenzována. To tedy v uživateli vzbuzuje falešný dojem a očekávání, protože se nedozví, jak se telefon bude chovat při běžném používání (výsledky benchmarkového testování jsou v podstatě k ničemu). Nejde přitom o menší nesrovnalosti – rozdíl ve výkonu například u zmiňovaného Chromu je až o 85–75 % nižší.

Společnost OnePlus se k celé věci již vyjádřila a uvedla, že za omezením výkonu telefonu v rámci některých aplikací stojí žádost uživatelů, kteří si stěžovali na slabší výdrž baterie. Nutno ale říci, že o standardní jednání rozhodně nejde.

Zdroje: androidauthority.com, arstechnica.com