Švýcarští vědci představili novou metodu 3D tisku pomocí světla, celý objekt vytiskne během několika vteřin

Když se řekne 3D tisk, většina lidí si představí postupné nanášení jednotlivých vrstev materiálu na sebe. Tým vědců ze švýcarského institutu Ecotech polytechnique fédérale de Lausanne (EPFL) nyní představil projekt, který přistupuje k 3D tisku jinak a nabízí vytváření objektů ve vysokém rozlišení v rekordně krátkém čase.

Metoda využívá známých principů tomografie – techniky promítnutí příčného řezu bez narušení okolí. Pro promítání se využívají světelné paprsky nebo ultrazvuk. Samotnou tiskovou plochu tvoří válec naplněný fotocitlivou tekutinou. Ta rotuje v ose válce a speciální projektor do ní promítá paprsky, které uvnitř zpevňují pryskyřici.

Základem všeho je přesný algoritmus, který vypočítá postup procesu polymerace kapaliny. Následně pak posílá instrukce projektoru, který posílá paprsky postupně přesně tam, kam má s obrovskou přesností.

Autoři projektu vidí možnost uplatnění této technologie především v medicíně. Tato technologie by mohla pomoci při tisku měkkých předmětů jako tkáně, orgány nebo třeba speciální typ naslouchátek. Obrovskou výhodou je to, že tisk může probíhat v dokonale sterilním prostředí uvnitř uzavřené nádoby, což zabrání jakékoliv kontaminaci a nádoba může fungovat jako přepravní box.

V současné podobě je systém, na jehož vývoji se stále pracuje, schopný vytvářet struktury do velikosti dvou centimetrů s přesností 80 mikrometrů, což je přibližně průměr pramene vlasů. Vývojáři se domnívají, že v budoucnu budou schopní vytvořit struktury veliké až 15 centimetrů. Proces lze také použít k vytvoření více drobných dílků, které se po vytištění spojí ve finální objekt.

Zdroj: actu.epfl.ch