Zdroj: pxhere.com

Softwarový vývojář zjistil, že počítače Apolla 11 měly menší výkon než některé současné nabíječky na telefony

Lidstvo zažilo jen málo větších technologických a vědeckých úspěchů, než je přistání modulu Apollo 11 na Měsíci. Od roku 1972 se tento úspěch nepodařilo zopakovat a nyní probíhají intenzivní práce na tom, aby se v roce 2024 člověk opět na Měsíc vrátil, tentokrát snad s dlouhodobějším programem.

Mise Apolla 11 dodnes budí obdiv, který právem roste, když porovnáme tehdejší a dnešní technologické možnosti. Softwarový vývojář Forrest Heller se rozhodl této otázce věnovat hlouběji a spočítal z dostupné technologické dokumentace možný výkon hlavního řídicího počítače Apolla 11, který byl v té době naprostou špičkou. Při svém pátrání přišel s překvapivým výsledkem – některé nabíječky na mobilní telefony mají dnes vyšší výpočetní výkon než hlavní počítač Apolla 11, označovaný AGC.

Testoval přitom tři nabíječky Google’s 18W Pixel charger, Huawei’s 40W SuperCharge the Anker PowerPort Atom PD 2 charger. Test rozhodně nebyl snadný a jistě bychom v jeho metodice našli velké množství údajů, jež bylo nutné upravit. AGC byl vyvinut v době, kdy počítače dosahovaly rozměrů celých místností, a on sám se musel projít na tu dobu zcela unikátní minimalizací – vešel se do kompaktní krabice. Jednalo se o jeden z prvních počítačů té doby, k jehož konstrukci byly využity integrované obvody.

Zatímco dnes měříme frekvence počítačových čipů v jednotkách gigahertzů, AGC pracoval při frekvenci 1.024 MHz. Pro srovnání, nabíječka Anker PowerPort Atom PD 2 USB-C obsahuje procesor Cypress CYPD4225 běžící při 48 MHz s dvojnásobnou pamětí RAM AGC a téměř dvojnásobek úložného prostoru pro softwarové pokyny.

Nabíječky do mobilů se nejspíš pro řízení raket v dnešní době používat nebudou, i když podle Forresta Hellera by to čtyři svým výkonem zvládnout mohly. Někomu by se mohlo zdát, že porovnáváme neporovnatelné, a je to jisté míry pravda. Přesto nám je toto porovnání dobrým příkladem dvou fakt. Tím prvním je neuvěřitelně rychlý vývoj, jímž za uplynulých 50 let elektronika prošla. Zadruhé si znovu musíme uvědomit, jak fenomenálním úspěchem byly mise na Měsíc a s jak (z dnešního pohledu) omezenými technickými možnostmi se je podařilo realizovat.

Zdroj: gizmodo.com