Foto: Freepik

ChatGPT získává digitální paměť pro zapamatování konverzací

Jednou z velkých nevýhod konverzace s AI chatbotem je, že se vše po ukončení konverzace resetuje. Bot si tedy nepamatuje, kdo jste a na co jste se předtím ptali. Toto opatření bylo zavedeno z důvodu ochrany soukromí, na druhou stranu ale brání tomu, aby se z této technologie stal skutečný digitální asistent, který vás zná natolik dobře, aby vám dokázal pomoci s vašimi požadavky.

Společnost OpenAI se snaží tento problém vyřešit a přidává do ChatGPT funkci paměti. Ta umožní botovi zapamatovat si důležité osobní údaje z předchozích konverzací a použít tento kontext na aktuální dotazy.

Konkrétně to funguje tak, že botovi řeknete, aby si zapamatoval něco konkrétního, například že je vaše dítě alergické na arašídy nebo jak nejraději podepisujete e-maily. Automaticky tyto údaje uloží a použije je v budoucích konverzacích a úkolech. Dále bude systém průběžně ukládat další data, jak budete provádět dotazy. Cílem je, aby se chatbot přizpůsobil vašim konkrétním potřebám.

Každý ChatGPT bude mít navíc svou vlastní jedinečnou paměť. Společnost OpenAI uvádí jako příklad ChatGPT Books. Tento bot si bude pamatovat, které knihy jste již četli a jaké žánry máte rádi.

V podstatě jde o stejný systém, jakým již funguje internet. Aplikace ukládají osobní údaje, stejně jako webové stránky a sociální sítě. Tyto údaje se pak využívají k vytvoření jedinečného profilu uživatele, jenž je následně využit k vytvoření personalizovaných algoritmů. U standardního způsobu však existují velké obavy o narušení soukromí, které se týkají i nové paměťové funkce.

V tomto kontextu společnost OpenAI uvedla, že uživatelé budou mít nad pamětí ChatGPT kontrolu a že systém byl vycvičen tak, aby si automaticky nepamatoval určitá citlivá témata, například zdravotní údaje. Společnost tvrdí, že botovi můžete jednoduše říct, aby něco zapomněl, a on to udělá. Součástí nastavení je také karta Správa paměti pro detailnější úpravy. Pochopitelně můžete funkci také zcela vypnout.

Prozatím se jedná o beta verzi služby, která se tento týden zavádí pro menší skupinu uživatelů. V budoucnosti by mělo dojít k širšímu uvolnění.

Zdroj: engadget.com