Zdroj: pixabay.com

Technické vychytávky na vaši dovolenou

Období dovolených je v plném proudu. Ale ještě než se vydáte vstříc zaslouženému odpočinku, je potřeba dobře promyslet, co si vzít s sebou. Ať už plánujete vyrazit do hor, k rybníku nebo k moři, bude se vám kromě běžných věcí (mezi něž patří například doklady, peníze či opalovací krém) hodit i nejrůznější elektronika. Díky ní můžete nejen zachytit jedinečné vzpomínky či si pobyt zpříjemnit, ale v mnoha případech se může stát neocenitelným pomocníkem v řadě neočekávaných situací.

V tomto článku proto přinášíme přehled elektroniky a příslušenství, které s sebou lidé kromě mobilního telefonu nebo akční kamery na cesty berou nejčastěji.

Na prvním místě je bezpečí – vaše i vašich přístrojů

Ať už plánujete dovolenou na horách nebo u vody, rozhodně se vyplatí myslet na to, že pád telefonu na ostré kamení nebo do vody není dvakrát žádoucí. Ne každý chytrý telefon, akční kamera či jiné zařízení je přitom dostatečně odolné a ve většině případů platí spíše opak.

Odolnost elektroniky udává tzv. stupeň krytí IP (v rámci tohoto údaje je vhodné dávat pozor na rozdíl mezi voděodolností a vodotěsností). Pokud elektronika nesplňuje to, co byste od ní čekali – například chcete natáčet dechberoucí záběry přímo z vodní hladiny, ale vaše kamera není vodotěsná, budete si muset pořídit odolný kryt.

Na trhu lze přitom najít nepřebernou škálu odolných krytů na telefony, akční kamery i další elektroniku. Ne každý kryt ale nabízí stejnou ochranu. Některé obaly a pouzdra jsou určeny jen proti poškrábání, jiné proti nárazům či proti vniknutí prachu a dalších částic, lepší modely pak kombinují vše. Pro základní ochranu proti pádům a poškrábání můžeme doporučit například cenově dostupné ochranné pouzdro MadMan pro akční kamery GoPro.

V případě, že plánujete dovolenou u vody, je důležité myslet kromě mechanického poškození i na ochranu proti vodě. Naštěstí i voděodolná nebo vodotěsná pouzdra (pro smartphony a akční kamery) nejsou ničím novým a výběr je opravdu široký. Vždy je přitom důležité ověřit, zda pouzdro sedí na konkrétní model telefonu či kamery.

Při vodní zábavě a sportech je skvělou vychytávkou také plovák na mobil či akční kameru. Pokud budete natáčet či fotit ve vodě, může se totiž snadno stát, že vám elektronika vyklouzne z ruky. O tom, zda ji nadobro utopíte, pak rozhodují vteřiny a vaše pohotovost. S plovákem, který můžete pořídit už do stokoruny, se vám nic podobného stát nemůže.

Nezapomeňte na dostatek šťávy

Nemyslíme teď pitný režim, i když i ten je důležitý. Pokud vyrážíte do oblastí, kde budete mít přístup k elektrickým zásuvkám, naprosto nepostradatelné jsou nabíječky (k veškeré elektronice), případně cestovní adaptéry a redukce do zásuvky (zejména pro země s UK zásuvkou).

Pokud přístup k elektrické síti mít nebudete (např. na dlouhém treku), budou se vám hodit náhradní baterie, akumulátor, powerbanka nebo solární powerbanka. Co se týče powerbank doporučit můžeme značku Lamax.

Pokud ale poletíte letadlem, dávejte dobrý pozor, aby výkon baterie nepřesáhl 100 Wh. Lithiové baterie totiž patří mezi nebezpečné předměty, a proto jejich převážení podléhá speciálním pravidlům (kromě jiného je lze převážet pouze v příručním zavazadle).

„Prodloužená ruka“ se může hodit

Pro perfektní záběr jsou často zapotřebí další doplňky – obvykle nejrůznější stativy, držáky či teleskopické tyče. Na cesty se rozhodně hodí odlehčené teleskopické stativy, které se vejdou do každého kufru či batohu.

Neméně praktické jsou i flexibilní stativy, které obvykle tvoří tři krátké nohy, jež lze podle potřeby ohýbat. Díky tomu je lze přichytit na větev, zábradlí, poutko batohu anebo na jakýkoli jiný nerovný povrch, kde klasický stativ neuspěje. Flexibilní stativy i nejrůznější držáky na telefon, akční kameru nebo fotoaparát přitom patří mezi poměrně levné zboží. Doporučit můžeme ověřené výrobce, mezi něž patří například Joby.

 

Přestože největší boom selfie tyčí už máme za sebou, stále jde o praktický doplněk, který se na dovolené rozhodně neztratí. I v tomto případě je vhodné dbát zejména na to, aby šlo o teleskopickou a v ideálním případě odlehčenou tyč. Nižší hmotnost pocítíte nejen na zádech při delším treku, ale i při samotném pořizování záběrů.

Hudba k odpočinku prostě patří

Pustit si svoji oblíbenou hudbu při zdolávání vysokohorského treku nebo při romantickém západu slunce na pobřeží patří mezi zážitky, na které se nezapomíná. Na cesty se proto rozhodně vyplatí přibalit také kvalitní sluchátka. Opět je dobré myslet také na voděodolnost (příp. potuodolnost) a v případě koupání i vodotěsnost.

A pokud nejste žádní troškaři a chcete si poslech oblíbené hudby užít naplno, rozhodně nezapomeňte na přenosný bezdrátový reproduktor nebo reproduktory. Jestli plánujete party v bazénu, opět myslete i na vodotěsnost nebo alespoň voděodolnost. Například bezdrátový přenosný reproduktor Lamax Sounder 2 je dostatečně odolný proti stříkající vodě, sněhu i prachu.

Vytáhněte do boje proti hmyzu

Letní měsíce bohužel kromě sluníčka a odpočinku u vody přináší i jednu nepříjemnost – otravný hmyz. Zejména komáři dokáží dokonale znepříjemnit i tu nepoklidnější dovolenou, zvlášť pokud proniknou do hotelového pokoje a v noci nás nenechají v klidu vyspat. Není proto od věci si do kufru přibalit také účinný odpuzovač hmyzu do zásuvky. Obvykle nejde o nijak nákladné řešení, které vás však může uchránit před desítkami nepříjemných štípanců.

Mobilní aplikace vám může zachránit život

Ať už vyrážíte kamkoli, rozhodně je vhodné mít ve svém telefonu nainstalovaných alespoň několik praktických cestovních aplikací.

Mezi nejoblíbenější patří mapy (Google Maps, Mapy.cz, Maps.me, SportsTracker), vyhledávání a rezervace ubytování/kempovacích míst včetně recenzí (Booking, Agoda, Trivago, Airbnb, Park4night.com, iOverlander nebo třeba CaraMaps), rezervace a vyhledávání letenek (Kiwi.com), elektronické verze knih a průvodců (lze stáhnout do iBooks), cestovatelské recenze (Tripadvisor), recenze nejrůznějších míst ve městech (Yelp), vyhledávání spojů a místní dopravy (Moovit, Rome2rio), počasí (YR, Windy), překladač (Google Translate), aktuální kurzovní lístky (Kurzy měn) a rozhodně nezapomínejte ani na první pomoc – oblíbená je aplikace Záchranka, která plnohodnotně funguje na území České a Slovenské republiky, Rakouska a Maďarska, v rámci ostatních zemí automaticky vytáčí linku 112 a zasílá aktuální GPS souřadnice a údaje o pacientovi.

Některé z těchto aplikací fungují i offline a řada z nich je ke stažení zdarma.