Zdroj: spectrum.ieee.org

Tým konstruktérů z kanadské univerzity vyvinul robotickou paži schopnou pomáhat při každodenních činnostech

Každý, kdo aspoň trochu zná svět komiksového Spidermana, ví, kdo je doktor Octopus. Neuznaný vědec, který se dal na dráhu zločinu a při svých zločinech využívá čtyři mechanická chapadla. Jeho postava vznikla na základě myšlenky robotických protetických paží, které by mohly člověku pomáhat jako další ruce při jeho každodenních činnostech. Na těchto zařízeních v minulosti pracovala řada vědeckých týmů, avšak jejich snaha skončila většinou neúspěchem.

Nyní se do snahy vyvinout funkční robotickou paži, jež by mohla spolupracovat s člověkem, zapojil tým z Université de Sherbrooke v Kanadě. Tomu se podařilo vyvinout hydraulickou paži se třemi stupni volnosti, která alespoň podle videa a dostupných informací vypadá jako nejdokonalejší zařízení svého druhu, jež bylo dosud stvořeno.

Celá konstrukce se dokáže hýbat maximální rychlostí 3,4 metry za vteřinu a velkou výhodou je její lehkost – váží jen čtyři kilogramy a dokáže přitom uzvednout až pět kilogramů. Nízké hmotnosti však bylo dosaženo především díky využití externího zdroje energie, což snižuje mobilitu celého zařízení i jeho uživatele.

Jak ukazuje video, podobná zařízení by v budoucnu mohla pomáhat lidem při jejich každodenních činnostech právě jako třetí ruka, která dokáže něco podržet, podat nebo vykonat jednoduché práce. Ruka je zatím ovládána dalším člověkem a není autonomní ani napojená na uživatele samotného.

Důležité je uvědomit si, že se jedná o pouhý prototyp, který není a ještě dlouho nebude připravený na práci v zemědělství nebo v dílnách. Jedná se o funkční model, na němž jeho tvůrci testují a odstraňují mechanické problémy, jakými je například setrvačnost zařízení, která může mít za následek snížení přesnosti.

Zdroj: spectrum.ieee.org