USA naléhají na Apple, aby zpřístupnil mobilní telefon střelce, jenž útočil na vojenské základně

Jednou z předností, kterou se společnost Apple u svých zařízení chlubí, je schopnost poskytnout maximální ochranu uživatelských dat. K tomu využívá vlastní šifrovací systémy a oddělené úseky mobilních telefonů, které zajišťují, že bezpečnost těchto zařízení je téměř neprolomitelná. Tato služba je důvodem, proč si telefony iPhone vybírají lidé, kteří nechtějí, aby se někdo dostal k jejich komunikaci, a to včetně zločinců a teroristů.

Apple nyní po několikáté ve své historii stojí před výzvou zpřístupnit americkým vyšetřovacím orgánům telefon, jenž patřil pachateli trestného činu, v tomto případě mladému muži se Saúdské Arábie, který v prosinci zastřelil během výcviku tři americké vojáky a dalších osm zranil.

Pachatel měl u sebe v době útoku dva mobilní telefony od Applu a generální prokurátor William Barr nyní požádal výrobce telefonů, aby vyšetřovatelům jejich obsah zpřístupnil. Jednalo by se tak již o druhý zásah Applu do průběhu vyšetřování, protože už před tím byla americkým orgánům zpřístupněna data z iCloudu, který útočník měl.

Apple však samotný telefon odmítl odemknout s odůvodněním, že by to mohlo ohrozit přímo šifrovací software, který používá ve všech svých telefonech. Jak jsme zmínili výše, pro Apple se nejedná o první střet podobného typu. V roce 2016 musela FBI sama najít způsob, jak rozšifrovat mobilní telefon, který patřil maskovanému střelci ve státě Kalifornie.

Celá událost vedla k prověření zbylých kadetů, jež se účastnili vojenského výcviku, a sedmnáct z nich bylo následně shledáno podezřelými z teroristických aktivit a byli okamžitě vyloučeni z programu.

Zdroj: bbc.com