V Nizozemsku asistoval lékařům při mikrochirurgickém cévním zákroku poprvé robot

Nizozemští chirurgové použili poprvé při obtížném chirurgickém zákroku probíhajícím na ultratenkých cévách jako asistenta robota. Ten dokáže přeměnit pohyby rukou lékaře do naprosto precizních a jistých pohybů.    

   Roboti již nejsou na operačních sálech žádným sci-fi, ale v tomto případě to bylo poprvé, kdy robot „absolvoval“ chirurgický výkon vyžadující zcela přesnou ruku, protože probíhá v prostředí extrémně tenkých lymfatických či krevních cév, tedy v oblasti mikrochirurgie. Na celé proceduře se podílela Maastrichtská univerzita a Technická univerzita v Eindhovenu, přičemž robotického pomocníka vyvinula domácí firma Microsure. Díky tomu, že robot přeměňuje pohyby chirurgových rukou do zcela přesných a jistých pohybů, eliminuje se jakékoli riziko spojené s třesem ruky.

Zákrok spočíval v tom, napojit tenoučké lymfatické cévy na okolní malé žíly, aby došlo ke zmírnění obtíží spojených s lymfedémem (mízním otokem), jenž se projevuje hromaděním nadměrného množství lymfatické tekutiny v cévách. Lymfedém se často vyskytuje v důsledku léčby rakoviny, která naruší přirozený odtok lymfatické tekutiny, což s sebou přináší bolestivé otoky. Pacientovi, kterého robot operoval, se podle šéfa společnosti Raimonda Caua daří dobře. Cau v prohlášení také sdělil, že „jeho“ robot by se příště mohl podílet na operacích zahrnujících např. rekonstrukce tkání nebo odstraňování nádorů.

Roboti dnes nejen asistují, ale i zcela sami provádějí např. implantaci zubů nebo náročné oční operace. Oba zákroky nedávno úspěšně proběhly v Číně.

 

Zdroj: endgadget.com, tue.nl, wikipedia.org