V pátek odstartuje letošní ročník pražského inovačního maratonu, svým tématem připomene stoleté výročí slova robot
Inovační maraton je akcí, která již několikátým rokem nechybí v kalendáři hlavního města Prahy. Ani v letošním roce tomu nebude jinak, ačkoliv pochopitelně vzhledem k situaci související s onemocněním Covid-19 bude vše trochu jinak.
Akce bude probíhat online a tento pátek 22. ledna bude vysílána z prostoru Švandova divadla. Záštitu nad ní převzal ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček a primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib. S výběrem zastřešujícího tématu pomohla historie, protože v těchto dnech uplyne sto let do premiéry hry R.U.R. Karla Čapka, která dala světu slovo robot. A právě po robotech byl letošní inovační maraton pojmenován – Robothon 2021.
Hlavním tématem bude umělá inteligence, roboti a jejich možné využití v oblastech, jakými jsou boj s dezinformacemi, péče o osamělé, vzdělávání, zdraví nebo třeba budoucnost umění. Tato akce dá možnost nadšencům z řad vývojářů umělé inteligence, robotiky a programování propojit se s lidmi z oborů jako je psychologie, sociologie nebo umění a vytvořit společné projekty.
Akce potrvá 36 hodin a na jejím konci účastníci představí nápady, jak s využitím umělé inteligence pomoci v boji s Covid-19, předcházet nekalým obchodním praktikám, zabraňovat šíření dezinformací ve vzdělávání či přispět k popularizaci matematiky a navýšení číselné gramotnosti Česka.
„Robota považuji za nejzásadnější intelektuální přínos Česka světu. Rok karantén a izolací přidusil možnost si tento odkaz připomenout a nadchnout pro umělou inteligenci a robotiku další generace,“ popisuje radikální inovátor Tomáš Studeník, proč se se svým týmem a partnery rozhodl touto formou oslavit výročí robota a dodává: „Dnes bych bratry Čapky přizval na náš hackathon jako mentory.“
Zdroj: tisková zpráva