V Praze se konala konference SingularityU Czech Summit, zabývala se dopady moderních technologií na člověka

Od pondělí do úterý proběhla na pražském Žofíně konference SingularityU Czech Summit, která se zabývala dopadem nových technologií na lidstvo. Představeny zde byly také inovativní technologie, které vznikají jak u nás, tak v prostoru střední Evropy.

Jedním z velkých témat byly novinky ze světa medicíny a biotechnologií. V tomto tematickém bloku přednášek vystoupila např. americká neuroložka Divya Chanderová s příspěvkem „How to hack the brain“ (jak se nabourat do mozku). Přednáška se týkala např. toho, jak je možné kontrolovat specifické neurony v mozku pomocí světla.

V rámci bloku vystoupil i český zástupce, kardiolog Jiří Malý, který se věnoval otázkám spojeným s transplantací srdce. Podle jeho odhadu bude v roce 2020 trpět chorobou srdce v zemích Evropské unie kolem 30 mil. lidí. Vzhledem k tomu, že dárci pro transplantace chybějí již nyní, otevírá se prý podstatně větší prostor pro umělé srdeční pumpy. Zde má mimochodem Česko před světem náskok – provádějí se zde mimo jiné unikátní operace s použitím umělého srdce, čemuž se rozsáhle věnuje např. špičkové klinicko-výzkumné pracoviště IKEM, které používá i nejmenší srdeční pumpu na světě.

Dalším tematickým blokem byly trendy v podnikové sféře. V rámci něj vystoupil např. známý americký analytik a spisovatel Ramez Naam, který ve svém příspěvku uvedl, že zásadním předpokladem pro přežití společnosti je rychlost firemních inovací. Rychlost změn  ukázal na vševypovídajícím příkladu – zatímco před mnoha lety měla mobilní telefon prakticky jen bankéřská elita z Wall Street, dnes jej vlastní i průměrný africký farmář. Rychlost inovací podle něj ovlivní vše, což s sebou nese negativum v podobě snižující se životnosti firem, jež v tomto směru nedokáží držet krok. Zároveň v poslední době roste počet tzv. jednorožců (unicorns), tedy startupů s hodnotou alespoň jedné miliardy dolarů.

Na konferenci měl přednášku také italský fyzik a průmyslový designér Tomasso Gecchelino ze společnosti Next, který nastínil možnou budoucnost veřejné dopravy. Podle něj se budeme jednou přepravovat v samořiditelných kapslích, které se na sebe budou napojovat jako vagóny vlaku. S testováním podobného systému začalo město Dubaj a již v roce 2020 se mají pomocí něj přepravovat cestující mezi letištěm a centrem.

Mluvilo se i o změnách na trhu práce v důsledku rozvoje technologií, umělé inteligenci nebo kriminalitě budoucnosti. Konference vznikla z popudu bývalého šéfa a akcionáře společnosti Škoda Transportation Tomáše Krska, advokáta Radka Pokorného, spolumajitele investiční banky Wood & Co. Jana Sýkory a někdejšího spolumajitele investiční skupiny Penta Martina Kúšika.

Zdroj: E15.cz