Vědci dokáží využít podmořské kabely k přesnému měření zemských otřesů

Zemětřesní je jeden z fenoménů, s nímž se lidstvo potýká od nepaměti. V dnešní době o něm víme díky moderním technologiím poměrně dost, avšak stále ne všechno a stává, že zemětřesení seismology „zaskočí“, což může mít za následky nedozírné škody a ztráty na lidských životech. Platí samozřejmě zásada, že čím více mají vědci informací tím lépe dokáží zemětřesní předvídat.

V prestižním časopise Science vyšel minulý týden příspěvek, který naznačuje, že by v blízké budoucnosti mohla věda vědět o pohybech v zemské kůře mnohem více, a to díky dnes již existujícím podmořským kabelům. Příspěvek shrnuje výsledky bádání týmu vědců složeného z odborníků z University of California, Berkeley, Lawrence Berkeley National Laboratory, Monterey Bay Aquarium Research Institute (MBARI) a Rice University. To se týkalo možnosti využití optických kabelů položených v moři a jejich změna na vysoce citlivý seismometr.

To je možné díky metodě nazvané Distributed Acoustic Sensing. Ta vychází z toho, že když se změny v okolí kabelu mají nepatrný vliv i na kabel samotný. V něm se mění napětí mezi prvky optických vláken. Tyto změny způsobují změnu množství světla, jež se odrazí zpět k vysílači signálu. Pomocí interferometrie je pak možné tyto změny přesně odečíst, a to přibližně na každých dvou metrech kabelu. Na dvaceti kilometrovém kabelu, jež tým použil k otestování své teorie, dokázal číst přesné údaje z 20 000 virtuálních čidel.

V současné chvíli řeší vědci, jakým způsobem by bylo možné odesílání a zpětné čtení laserových impulsů zkombinovat s přenosem dat, aniž by došlo k jeho rušení. Pokud by se jim podařilo, mohly by přesvědčit vlastníky podmořských kabelů k jejich druhotnému využívání. To by zajistilo seismologům přísun nových dat v obrovském měřítku.

Zdroj: gizmodo.com