Zdroj: wikimedia.org

Forenzní experti sestavili detailní model tragického výbuchu v Bejrútu prostřednictvím videí ze sociálních sítí

Jednou u nejtragičtějších událostí letošního léta byl výbuch, k němuž došlo 4. srpna v přístavu v Bejrútu. Tato událost měla na svědomí život více než 200 lidí a 6 500 dalších zranila. Ukazuje se, že mu přitom šlo velmi dobře zabránit. Dokazuje to unikátní rekonstrukce týmu forenzních vědců, kteří celou událost zrekonstruovali na základě videí, která získali ze sociálních sítí.

V době, kdy lidé neustále nedokumentovali svět kolem sebe prostřednictvím mobilních telefonů, by bylo velmi těžké celou událost takto podrobně rekonstruovat. Forenzní vědci měli k dispozici záběry z pouličních dopravních nebo bezpečnostních kamer, ale většinou se jednalo o sekundární zdroje informací. Díky kvalitním videím, která lidé pořizují téměř v každém okamžiku, mohla skupina Forensic Architecture z University of London vytvořit unikátní model celé události.

Výsledek jejich snažení shrnuje 12minutové video, které o události referuje z nové perspektivy. Začíná menším požárem, který ve skladišti vznikl a popisuje krok za krokem modelování rekonstrukce celé situace. Z výsledku jejich šetření vyplývá to, že hlavním problémem bylo velké množství (2750 tun) dusičnanu amonného, který byl v přístavu nevhodně skladován od října roku 2014.

Kromě toho bylo podle fotografií a dalších materiálů zjištěno, že ve skladu bylo také 23 tun zábavní pyrotechniky a více než 1 000 vysoce hořlavých gumových pneumatik. Vlivem špatného skladování tak vznikla v bejrútském přístavu časovaná bomba, která bohužel vybuchla.

Součástí projektu jsou i 3D modely, které ukazují bezprostřední okolí výbuchu i samotný výbuch v jednotlivých jeho stádiích.

Zdroj: gizmodo.com